Znáte mocné bylinky? Které použít, aby vám bylo lépe?

Obyčejný jetel? Ale vůbec ne!
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. února 2017 06:49 / Shutterstock
  25   0
Občas stačí šálek bylinkového čaje a hned se cítíte lépe. Víte ale které bylinky na jaké neduhy použít? Pokud dáváte přednost domácím bylinkám, mějte doma v dostatečné zásobě právě ty následující.

Jetel luční
Jeden z nejbohatších zdrojů rostlinných estrogenů s antidepresivním účinkem. Tlumí návaly horka, pocení a omezuje poruchy spánku. Obsahuje i vitamin E a silice, které mají dezinfekční účinky. Je bohatý na třísloviny, které na sliznicích vytvářejí ochranný film a brání pronikání škodlivin. Lžičku sušeného jetele zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Vlažný odvar pijte 2- až 3 x denně.

Šalvěj lékařská
Šalvěj má výrazný vliv na snížení pocení v období klimakteria. Pomáhá i při kvasinkových infekcích a zánětech. Podporuje činnost metabolismu.

Třezalka
Máte pochmurné myšlenky? Proti smutku, úzkosti, strachu i proti nespavosti je třezalka nejlepší. Je to přírodní antidepresivum, které zároveň zlepšuje krevní oběh. Denně vypijte dva až tři šálky. Pozor! Třezalka zvyšuje citlivost na slunce! Během užívání tedy vynechejte opalování i solárium. Třezalku nesmíte pít déle než šest týdnů!

Ploštičník hroznatý
Top bylinka, které se připisuje schopnost odbourávat příznaky menopauzy. Látky obsažené v kořenu ploštičníku hroznovitého ovlivňují funkci endokrinních žláz a tím pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu v organismu. Ploštičník snižuje návaly horka, noční pocení a poševní atrofii. Reguluje koncentraci dopaminu v mozku, čímž pozitivně ovlivňují psychiku. Působí i na vstřebávání vápníku v těle a zpomaluje osteoporózu, zlepšuje urogenitální problémy. Na čaj vám postačí lžička bylinky, kterou zalijete vodou.

Pozor! Bylinku nemíchejte s jinými a čaj pijte až po jídle. Pokud máte potíže s játry, užíváte příliš mnoho léků, ploštičník nepijte!

Bylinky můžete využívat i ve formě tinktur nebo aromatických olejů. Bez obav je přidejte i do koupele, zvláště pokud vás trápí nespavost či nervozita.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Živý plot vám dokáže zajistit opravdu krásné soukromí. Ne každá dřevina se na něj ale hodí

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu