Jak na migrénu

 Zdraví 
04. února 2017 07:38 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Migréna může udeřit jako blesk z čistého nebe. Shutterstock
Bolest hlavy. Není na světě člověka, který by ji nezažil. Jenže není bolest jako bolest. Jak poznat, že se jedná ještě o běžné bolení hlavy? A kdy už jde o migrénu? Jak si vlastně pomoci? 

Migréna je ostrá bolest hlavy a následně pohybového aparátu, která může trvat velmi dlouho. Začíná mírně nastupující bolestí a přechází v brnění zátylku. Postupně se může rozostřovat vidění, v horších případech dochází k výrazné nevolnosti a zvracení.

Jaká je příčina migrény?

Zatím není známa. Vědci se však shodují v tom, že lidé s migrénou mají hyperreaktivní mozkové cévy reagující na různé podněty. Podle nejběžnější teorie křeče uzavírají nebo zužují tepny zásobující mozek, temeno a oblast krku. Snížené prokrvení mozku snižuje zásobení kyslíkem. Podobné symptomy se objevují při mozkové mrtvici.

Hlavní spouštěče migrény

Stres
Únava
Úzkost
Prudké světlo, blýskající se nebo chvějící se světlo
Nepravidelné stravovací návyky
Čokoláda
Kofein
Alkohol
Sýr a ostatní mléčné produkty
Přísady do jídla
Antikoncepční pilulky
Menstruace

Jak se bránit migréně

Při prvních příznacích se uchylte do tmavé, chladné místnosti a snažte se nerušeně odpočívat. Nezapomínejte při tom na větší přísun tekutin. Na migrénu skvěle fungují iontové nápoje, které jsou určeny pro sportovce.

Klid a odpočinek je opravdu to nejlepší, co můžete pro své tělo a bolavou hlavu udělat. Určitě se nesnažte se přetáhnout a bolest rozchodit. Zároveň sami rychle vypozorujete, jak se vaše tělo během migrény chová, a příště lépe rozpoznáte, co si právě žádá.
Další možnost, jak se zbavit migrény, nebo alespoň zmírnit její sílu, je odborná masáž, která vám uvolní strnulou šíji a uleví od bolestí hlavy. Takovou masáž je však třeba absolvovat ještě během ataku migrény.

Ti, kteří mají zkušenosti s bojem proti migréně radí zchladit si hlavu. Nikdy byste se neměli sprchovat horkou vodou, i když její účinek může být v prvních okamžicích zřetelný. Jde však pouze o krátkodobou záležitost, protože bolest se okamžitě vrátí. Hodně pijte, především minerálky s obsahem magnezia. Nenuťte se do jídla. Den bez něj vydržíte a lepší, než se trápit následným zvracením, je sníst pouze kousek opečeného suchého toastu.

Nikdo vám bohužel nemůže zaručit, že když uděláte to či ono, migrény vám ustoupí. Podle statistik jimi nejčastěji trpí ženy mezi 25-40 lety, v pozdějším věku ataky migrény ustávají.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný