Hloubka vrásek prozradí riziko vzniku závažného onemocnění

 Zdraví 
03. září 2019 07:26 / Monika Thomsonová
  2
📷
5 fotografií v galerii
K diagnóze osteoporózy nyní možná postačí jediný pohled do obličeje Shutterstock
K diagnóze osteoporózy možná postačí jediný pohled do obličeje. Jak je to možné? Souvislost mezi kvalitou kůže a řídnutím kostí nově prokázali američtí vědci.

Co je to osteoporóza? Jedná se o chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti se kvůli tomu ztenčují, jsou křehčí a také náchylnější ke zlomeninám. Nemoc může zpočátku působit velice nenápadně, později se však často dostavují silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky, snížené pohyblivosti páteře či vytvoření tzv. "hrbu".

Jaké má osteoporóza příznaky?

Pacienti zpočátku většinou žádné výrazné změny nepozorují, teprve v pokročilém stádiu onemocnění se mohou projevit tyto symptomy:

 • silné bolesti zad
 • snadná lomivost kostí
 • postupná ztráta tělesné výšky, někdy až o 20 cm
 • vývoj kulatých zad a vytvoření hrbu
 • zmenšená pohyblivost hrudního koše a páteře
 • zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí a na dalších kostech rukou, v krčku stehenní kosti a při osteoporóze páteře také na obratlích. Ke zlomeninám může dojít velice snadno při jakémkoliv malém úrazu, pádu nebo dokonce i při běžných činnostech.

Více vrásek – křehčí kosti?

Nejmarkantnějším ukazatelem možného rizika osteoporózy je podle posledních studií přítomnost vrásek. Čím hlubší a výraznější byly, tím více jejich majitelkám hrozilo riziko zlomenin. Vědci nejprve vyšetřili účastnicím studie – ženám v menopauze – pokožku obličeje a současně u nich provedli měření hustoty kostí. Zjišťovali tak, zda existuje úměra mezi zhoršováním kvality kůže a řídnutím kostí. Souvislost mezi špatnou kvalitou obou typů pojiva – kůže i kostí – se podle jejich závěrů jednoznačně prokázala. Jak změny v kvalitě pokožky, tak i řídnutí kostí způsobují výkyvy hladin hormonů v menopauze.

Možnost včasné léčby

Vyšetření obličeje se zaměřením na přítomnost vrásek jistě nenahradí osteodenzitometrii, tedy měření hustoty kostí, ale může pomoci odhalit riziko osteoporózy u žen, kde se na toto onemocnění ještě nepomýšlelo. Lékař pak může včas doporučit dietní a režimová opatření, která pak sníží riziko dalšího rozvoje nemoci.

Osteoporóza a správný jídelníček

Kromě vhodné stravy a přiměřeného množství pohybu by se pacienti měli zaměřit na dostatečný příjem vápníku. Ten můžete doplnit nejen prostřednictvím léků, ale také přírodní cestou. Které potraviny ho obsahují nejvíce?

 • mléko a mléčné výrobky
 • brokolice a kapusta
 • mandle, lískové oříšky
 • sezam a slunečnicová semínka
 • maková semínka
 • fíky
 • sardinky

Zákeřný zabiják kostí

Osteoporóza patří mezi nejčastější onemocnění, která postihují především ženy v menopauze. Odhaduje se, že jí trpí kolem jedné třetiny populace. Včasné rozpoznání této nemoci by mohlo napomoci k zahájení léčby a zmírnění příznaků. A právě vrásky by mohly napomoci na možnost tohoto onemocnění včas upozornit. Klimakterium a menopauza. Jaký je rozdíl a jak zvládnout příznaky?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu