Základní lékárnička na cesty. Jaké léky si s sebou raději vždy brát na dovolenou?

 Zdraví 
01. září 2019 10:54 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Na cesty je vhodné mít u sebe určitě alespoň několik základních léků v případě zdravotních obtíží Pixabay
Určitě se vám to už také někdy stalo. Někam jste vycestovali a při určitých obtížích (ať už jde o bolest hlavy, nevolnost či průjem) jste zjistili, že jste si měli vzít tyhle a tyhle léky. Na cesty je vhodné mít u sebe určitě alespoň několik základních léků v případě zdravotních obtíží.

Náš seznam doporučených léků a přípravků vám jistě při cestování pomůže. Ne vždy je totiž možné zakoupit léky na místě tam, kde právě jste. Do některých zemí je např. povinné nebo doporučené očkování či léky.

Úplným základem je mít s sebou na cestě léky na bolest, horečku, alergii a zažívací potíže. Další léky jsou na uvážení každého. Vhodné je alespoň jedno plato daných léků pro 2 osoby na týden. Samozřejmě následující seznam účinných látek léků je jen pouhým příkladem běžně používaných léků a každému vyhovuje něco jiného. Před koupí léků je vždy lepší předem se poradit s lékařem či v lékárně a nechat si doporučit léky, které budou pro vaši cestu nejvhodnější. To platí dvojnásobně v případě, že byste museli užívat antibiotika, ty bez lékařské konzultace nekupujte.

Jaké léky si s sebou zabalit

1) Přípravky první pomoci – při úrazech

Není od věci mít u sebe po ruce pár náplastí na různé malé odřeniny (např. z bot) a alespoň jeden obvaz (pro případ většího zranění). Budou se hodit nejen polštářkové náplasti (ideálně voděodolné), obvaz či škrtící obinadlo, ale také dezinfekční prostředek. Jakoukoliv ránu je dobré vydezinfikovat. Další pomůcky, které se mohou hodit: nůžky, pinzeta, lékařský teploměr atd.

2) Léky proti nevolnosti, mořské nemoci

Pokud je vám špatně už při cestě (v autě, autobusu, letadle nebo na lodi), určitě se budou hodit léčiva, která s nevolmostmi zatočí.

3) Léky proti horečce, teplotě

Při horečce je důležitý klidový režim. Pomohou například léčiva s účinnou látkou PARACETAMOL nebo IBUPROFEN. Pokud máte horečku z přehřátí (úpal, vyčerpání z tepla, úžeh), léky se nehodí. Dodržujte dostatečný pitný režim. Léky s paracetamolem nejsou vhodné pro pacienty s poškozenými játry, po prodělané hepatitidě, mononukleóze nebo u alkoholiků. Léky s ibuprofenem zase třeba pro pacienty se žaludečními potížemi.

4) Léky proti bolesti

Na bolest i na zvýšenou teplotu pomohou například léky s účinnou látkou Paracetamol nebo Ibuprofen. U běžných potíží s pohybovým aparátem, hlavy, nebo zubů můžete použít léky s účinnou látkou Ibuprofen, tato účinná látka se také hodí na bolesti kloubů. Pokud trpíte na migrény, je třeba si vzít léky, na které jste zvyklí. Ženám pomohou proti nepříjemnému průběhu menstruace i jiné léky s účinnými látkami, určené na tyto potíže. Informujte se ve své lékárně. 

5) Léky proti alergii a proti poštípání

Je dobré mít přibaleny základní léky a přípravky proti projevům alergie. U těchto léků si však dejte dobrý pozor na vedlejší účinky, které mohou způsobovat. Nezapomínejte také na léky na zklidnění kůže po bodnutí hmyzem.

6) Léky proti střevním potížím (průjmu)

Při střevních potížích pomohou například léky s účinnou látkou Kloroxin (ten zabírá v Evropě, v exotických destinacích většinou ne), který rychle zklidní podrážděný žaludek. Jako prevenci lze doporučit po celou dobu dovolené (i několik dní před jejím začátkem) pravidelné užívaní probiotik k obnovení a správné činnosti mikroflóry. České léky na průjem v zemích mimo Evropu většinou nezabírají. Vždy se však nejlépe předem poraďte s lékařem či v lékárně a nechte si doporučit léky.

7) Léky proti zácpě

Při zácpě je nutné navýšit obsah vlákniny ve stravě. Pokud vás však kvůli zácpě začne bolet břicho a nemáte šanci se ani přes snahu vyprázdnit, je dobré mít při ruce správné léky. Poraďte se v lékárně a zabalte si léky proti zácpě na cestu.

8) Léky proti nachlazení

U nachlazení je důležitý klidový režim, léky jsou spíše podpůrné a zmírňují příznaky. Hodit se vám budou třeba nosní kapky při rýmě či léky k usnadnění vykašlávání sirupy či cucací tabletky. 

9) Léky proti zánětům

Trpíte-li častými "ženskými" záněty, neměly by ve vaší lékárničce chybět ani léky proti těmto potížím. 

10) Přípravky k ošetření očí

Na dovolené se také můžete setkat se záněty očí nebo jejich podrážděním. Mohou se hodit dezinfekční oční kapky.

11) Přípravky na ústa a rty

Nezapomeňte si přibalit balzám na rty. Pokud trpíte na opary, i léky proti oparům.

12) Přípravky na ochranu kůže před sluncem a přípravky na popáleniny

V horkých dnech nezapomeňte na sluneční brýle, pokrývku hlavy a na kvalitní opalovací krémy, které vás ochrání před spálením. Na citlivou kůži obličeje zvolte krémy s vyššími faktory. Nebojte se třeba i ochranného faktoru padesát. Pokud se vám nepodaří vyhnout spáleninám, mějte po ruce léky s účinnou látkou Dexpanthenol, ať už jako krém či ve spreji. Kdykoliv se spálíte, namažte se přípravkem k tomu určeným. Pokožku zchladí, zklidní a zmírní následky spálenin.

13) Přípravky proti komárům

Na ochranu proti komárům je vhodné zakoupit repelenty. Pokud míříte do exotických destinací, tak se vyplatí zakoupit silnější prostředky, než jsou používány v Evropě. Nejúčinnější do rizikových oblastí jsou přípravky nad 50 % DEET. Pozor na to, že děti tyto silné přípravky nesmí buď používat vůbec, anebo jen v omezené míře. Raději se proto dobře poraďte při nákupu přípravku i s lékařem.

Očkování

Je dobré si dostatečně dopředu zjistit, které očkování je v cílové destinaci (hlavně u exotické destinace) povinné, případně které léky je potřeba mít s sebou. Některá očkování jsou pouze doporučená, jiná mohou být povinná nebo mohou být doporučeny speciální léky.

Léky zakoupené v zahraničí

Ne všechny léky, které působí u nás, musí účinkovat i v zahraničí. Například takzvaná Faraonova pomsta v Egyptě způsobuje střevní potíže, problémy vznikají z místní vody, na kterou není Evropan zvyklý. České léky na ni spíše nezaberou, ale místní ano. Účinné léky si tedy raději kupte až na místě. S podobnými nemocemi se můžete setkat i například v Mexiku, Tunisku, Maroku, Thajsku a Indii. Vhodné je například také několik dní či týdnů předem zvýšit příjem probiotik, které jsou třeba v jogurtu nebo kefíru. Nebo si v lékárně můžete zakoupit přímo probiotika v prášcích a vzít si je na dovolenou a užívat je i tam.

Na co si dát u léků pozor

  • Určitě před cestou zkontrolujte exspiraci léků.
  • Nezapomeňte přečíst příbalové informace léků.
  • Množství léků přizpůsobte délce, místu a charakteru pobytu a počtu osob (množství, váha, možnost uložení).
  • Je dobré zvážit předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu.
  • Vždy léky chraňte proti slunci, vlhku, mrazu.
  • Případné užívání antimalarik, antibiotik apod. konzultujte předem s lékařem.
  • Při cestě s dětmi zkontrolujte věkové omezení u jednotlivých léků.
  • Léky v letadle - všechny důležité léky, které musíte užívat, si rozhodně vezměte s sebou na palubu pro případ ztráty zavazadla. Je dobré je mít zabalené v originálním balení s příbalovým letákem. Dále čtěte: Kde v Evropě je nejvíce obézních žen a kde nejméně? A jak jsou na tom Češky?
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

K důkladnému úklidu bytu vám může pomoci i sníh. Využijte jeho sílu na maximum

Zavřít reklamu