Pozor na odličování s micelární vodou, její časté používání vám zničí pleť
Micelární vody se stále těší poměrně velké oblibě. Na odlíčení, čištění pleti a tonizaci si vystačíte jen s jedním přípravkem. Stačí nanést malé množství na vatový tampon a krouživými pohyby odstranit z obličeje make-up či nečistoty. Pleť je ošetřená a hydratovaná raz dva. Zdání nás však může pořádně klamat.
Skutečně je pro naši pleť neškodná nebo ji naopak poškozuje?
Micelární vodu zakoupíme také v lékárnách, takže nepředpokládáme, že by nám mohla uškodit. Tato na pohled neškodná tekutina naši pleť sice vyčistí, ale s takovou důkladností, že s sebou vezme i vláhu a živiny z pokožky. Stále častěji se objevují hlasy odborníků, které před jejím dlouhodobým užíváním varují.
S lehkostí vás zbaví i voděodolné řasenky
Micelární voda by váš obličej měla vyčistit do čista, včetně voděodolné řasenky. Právě na ni ale potřebujete kolikrát speciální přípravky a použít několik tamponů, než ji skutečně sundáte z řas. Takže, jakou chemii asi obsahuje micelární voda, která dokáže voděodolnou řasenku dostat dolů? A tuto vodu vy si dáváte na pleť.
Složení micelárních vod
Micelární vody obsahují micely, což jsou molekuly tenzidů rozpuštěné ve vodě. Tenzidy se běžně používají v čisticích prostředcích právě díky své schopnosti vázat na sebe nečistoty a mastnotu. Najdete je také v šamponech.
Je to jako s mytím nádobí. Pokud byste chtěli mastný a špinavý talíř umýt pouze vodou, tak to nedopadne nejlépe. Když si na pomoc vezmete jar, který je prostředník mezi vodou a mastnotou. Mastnota a voda odtečou pryč jedině společně. A na podobné bázi funguje i micelární voda. Čím častěji ji používáte, tím více svou pleť drhnete od nečistot a okrádáte ji o ochranný film.
Nežádoucí reakce
Po dlouhodobějším používání může obličej reagovat tak, že bude zašedlý, ztratí pěknou a přirozenou barvu. Začnou se vám ucpávat póry, může se vám objevit vyrážka, ekzém, lišeje, ohraničená místečka na pleti s jemnými šupinkami a také alergie na kosmetiku. U těch, co nikdy netrpěli na zčervenání obličeje a rozšířené žilky, se může tento problém objevit. Pokud už se vám něco takového stalo a máte zrovna v koupelně micelární vodu, raději ji přestaňte používat. Zapomenout by také na ni měli i ti, kteří zrovna podstupují ošetřování dermaPen. O něm jsme více psali zde.
Používat ano, ale rozhodně ne každý den
I když se u vás z výše uvedených problémů nic neprojevilo, neznamená to, že se vám to později nestane. Pro jistotu ale omezte používání těchto vod, a je jedno, jestli ji máte z drogerie nebo z lékáren. Složení je totiž vždy na stejné bázi. Používejte ji jen v případě, že nemáte dostatek času nebo jste přišli třeba z večírku a už nemáte sílu se řádně odlíčit. A nebo jste zrovna v kempu nebo na chatě, kde nemáte přístup k teplé vodě.