Jak zastavit krvácení z nosu

Krvácení z nosu není radno podceňovat.
 Zdraví 
04. března 2017 06:25 / Shutterstock
  0   0
Krvácení z nosu je ve většině případů snadno řešitelné. Mohou ale nastat i komplikace. V článku poradíme, na co si dát pozor a jak postupovat.

Příčiny krvácení

Je důležité si uvědomit, že příčiny krvácení z nosu mohou být různé. Vedle drobného mechanického poškození, které vznikne například úderem do nosu či při intenzivním smrkání, může být důvodem i probíhající zánět v těle, nedostatek vitamínu C, nádor v nosní oblasti a další důvody. Ty závažnější případy se točí kolem špatné srážlivosti krve. Tu nemusí mít nemocný přímo diagnostikovanou. Může vzniknout jako vedlejší produkt špatně fungujících jater nebo ledvin. Srážlivost se mění také po podání léků na ředění krve jako je Warfarin, Trombex a různých dalších. Ředění krve způsobuje ostatně i obyčejný Acylpiryn.

Jak krvácení zastavit

Pokud není důvod si myslet, že by mělo být krvácení nějak problematické, poradíme postiženému, aby si sednul v mírném předklonu na židli. Přineseme mu kapesník a na čelo a zátylek přikládáme studené obklady. Pokud není krvácení příliš silné, může se zkusit jemně popotáhnout vzduch nosem. Krev při kontaktu se vzduchem tuhne a rychleji uzavírá místo, které krvácí. Někdy se doporučuje stisknutí nosu na pět až deset minut. V jiných případech pomůže důkladné vysmrkání, které zbaví nos kusů částečně sražené krve, která brání uzavření krvácejícího místa. Pokud se nepodaří krvácení zastavit do deseti minut a je zřetelné, že se jeho síla nezmenšuje, máme problém a okamžitě voláme záchrannou službu. To uděláme neprodleně i v případě, když nemocný ví, že v jeho případě vyžaduje stav okamžitý a odborný zásah.

Nejméně jasné případy krvácení z nosu jsou u osob, které začaly čerstvě užívat léky na ředění krve. Krvácení, které u nich nastane je silnější než kdy předtím, lidé jsou z toho zmatení a hrozí u nich panika a šok. Dáme jim něco k pití a snažíme se je uklidnit.

Jak předcházet krvácení

Z toho, co bylo řečeno je jasné, že pomůže dostatečný přísun vitamínu C. Pacienti s léky na ředění krve by měli se svým lékařem konzultovat množství podávaných léků. Krvácení z nosu může být přijatelným problémem a nepodstatným vedlejším projevem jinak prospěšné léčby. Může ale také signalizovat možné budoucí krvácení do vnitřních orgánů, které může být fatální. To posoudí jedině odborník.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Setkání s nádhernou přírodou vás vrátí o několik století zpět

Dům a zahrada

Čištění zubů potřebuje i váš pes. O jeho chrup byste měli pečovat každý den

Bydlení

Jak poznáte, že je postelová matrace již opotřebovaná a je správný čas ji vyměnit

Zavřít reklamu