Nevzhledných mílií se můžete zbavit i sami. Má to ale svá rizika

 Krása 
23. února 2018 10:35 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mílie umí člověku znepříjemnit život Shutterstock
Tvrdé bílé cysty, které se tvoří kolem očí, nosu či na tvářích, trápí ženy i muže bez rozdílu věku. Nejde sice o akné, ale zbavit se těchto bílých hrudek, takzvaných mílií, bývá stejně obtížné. Pokud se rozhodnete se mílií zbavit sami doma, mějte se na velkém pozoru. Pokud nedodržíte pár zásad, můžete si přivodit i vážný problém.

Mílie jsou v podstatě tvrdé bílé cysty vyplněné keratinem, tedy zrohovatělou kůží. Objevují se ve chvíli, kdy jsou mrtvé kožní buňky zachyceny v kůži a nemohou se od ní volně odloučit. Hodně se mílie vyskytují u novorozenců, u nich ale obvykle samy vymizí. U dospělých lidí je ve většině případů nutné mílie odstranit, jinak se bílých čepiček nezbavíte.

Pokud se vám jednou za čas udělá na tváři mílie, není to takový problém. Jakmile máte ale těmito hrudkami posetý takřka celý obličej, připadáte si nevzhledně a přemýšlíte, jak se mílií co nejrychleji  zbavit. Na druhou stranu můžete být v klidu - mílie nejsou nebezpečné, ani neznačí nějaké vnitřní onemocnění. Jsou jen otravné.

Jak se zbavit mílií

Protože mílie je něco jiného než akné, nestačí hrudku zmáčknout. Mílie už vyžaduje odbornější zákrok a bez použití jehly či jiného ostrého nástroje se hrudek nezbavíte.

A v tom je kámen úrazu. Pokud totiž nedodržíte určitá hygienická pravidla, můžete si do místa snadno zanést infekci, která na vašem obličeji nadělá více škody než užitku.

Pokud se tedy na samoodstranění necítíte, je nejlepší se svěřit do rukou kosmetičky nebo v případě většího množství mílií dermatologa. Ti přesně vědí, jak mílie rychle a bezbolestně odstranit a nezanést vám pod kůži infekci.

Samoléčba

Pokud se přesto rozhodnete se mílií zbavit sami doma, nepodceňte to a držte se našich rad, jak na to.

Na zákrok budete potřebovat sterilní jehlu. Důkladně pleť vyčistěte jemným ručníkem nebo čistícím kartáčkem, opláchněte a vysušte.

Jehlou utvořte v pleti drobnou trhlinu přímo na vršku mílie nebo vedle ní. Jemným tlakem pak vytlačte mílii skrze otvor v kůži. Pokud jste otvor vytvořili přímo na svršku mílie, k vyndání drobné cysty můžete použít i pinzetu.

Vytlačení bulky chce ale cvik. Pokud to neprovedete správně, hrozí, že si v místě vytvoříte ranku, ze které se udělá strup a z něj pak jizvička. Buďte proto opatrní a neustále dbejte na hygienu.

Nejlepší je míliím předcházet

Podobně jako u jiných problémů i zde platí, že nejlepší je prevence. Je totiž lepší dělat vše pro to, aby se vám mílie na obličeji vůbec nevytvořily, než se jich pak složitě zbavovat. Tvorbu mílií totiž můžete ovlivnit.

Zásadní je dbát o důkladnou očistu obličeje a pravidelně používat peeling. O tom, jak vybrat ten správný, jsme psali zde. Co se týká peelingu, nejlepší prevencí proti míliím je peeling chemický. Riziko tvorby mílií snížíte i tím, když se budete vyhýbat minerálním olejům, které se špatně vsakují do pokožky a tvoří vrstvu na povrchu, která může způsobovat ucpání a akumulaci keratinu. Další na seznamu ingrediencí, které nedělají citlivé kůži dobře, jsou silikony. Zkuste přejít na přírodnější péči, která se lépe vstřebává a pokožka může pak lépe dýchat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...