Nesnažte se při kojení dodržovat přílišný řád. Může to stresovat vás i vaše novorozené dítě

 Děti 
22. února 2018 07:44 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kojení je nejpřirozenější věcí na světě Internet
Říká se, že kojení je nejpřirozenější věc na světě. Přesto řada maminek neustále řeší, jak dlouho a jak často má kojit, případně co má jíst nebo naopak vyřadit z jídelníčku. Odpovědi na tyto otázky však nejsou vždy jednoznačné.

Každé miminko je jiné. Některé aktivně saje, jiné u kojení pospává. Novorozence můžete nechat u prsu delší dobu – třeba i okolo 30 minut. Hraniční délka přiložení se pohybuje kolem 45 minut. Na pravidlo 20 minut tedy rovnou zapomeňte.

Krátké přestávky během sání jsou normální. Pokud se vám ale zdá, že děťátko ihned usíná, zkuste jej po chvíli povzbudit k sání jemným hlazením za oušky, pod bradičkou nebo na nožičkách a ručičkách. Jak nejlépe uskladníte mateřské mléko si přečtěte zde.

Jak často novorozence kojit?

V prvních dnech a týdnech po porodu je třeba miminko nechat, aby si řeklo samo, jak často potřebuje jíst. Nezkoušejte takto maličké děťátko naučit nějakému řádu, radí odborníci. Stejně by to nakonec stresovalo vás oba. Pokud začnete zvyky miminka pozorovat, brzy přijdete na to, jaké chování značí blížící se hlad.

Novorozenec rychle roste a to, co vypadalo jako pravidelné intervaly kojení, se bude týden co týden měnit. Obecně se dá ale říci, že novorozené miminko potřebuje nakrmit každé 2 až 4 hodiny. Do bříška se toho ještě tolik nevejde, proto kojenci potřebují menší dávky, ale zato často, a to i v noci.

Co při kojení (ne)jíst

Můžete jíst vlastně všechno, co vám dělá dobře. Dnes už se nezakazují ani potenciální alergeny, jako jsou ořechy, mléko či ryby. Platí to, co před těhotenstvím – vynechte pouze ty potraviny, na které jste sama alergická. Jednou za čas dokonce neublíží ani smažené hranolky, čokoláda nebo malá káva. 

To ale neznamená, že je v pořádku stravovat se ve fast foodech nebo jíst příliš mnoho sladkostí. Pro bezproblémové kojení je nezbytná pestrá a kvalitní strava, kterou si dopřejete v pravidelných dávkách. Stejně důležitý je i pitný režim. V momentě, kdy žena cítí žízeň, je už většinou „za pět dvanáct“. Proto je dobré dát si sklenici s vodou na viditelné místo. Slazené limonády, ovocné džusy a sycené nápoje nejsou vhodné, mohly by miminko nadýmat.

Které potraviny po kojení nadýmají a škodí?

Pestrá strava je skvělá pro vás i miminko. Mít se na pozoru je ale třeba před nevítanými hosty – nadýmáním a alergiemi. Kterým potravinám je tedy lepší se obloukem vyhnout?

 • čerstvé (zejména bílé) pečivo
 • luštěniny obecně
 • kapusta a zelí
 • květák
 • cibule
 • potraviny obsahující droždí
 • jahody
 • kořeněná jídla
 • velké množství mléčných výrobků
 • alkohol
 • příliš cukru
 • konzervanty a „éčka“

Individuální přístup

V prvních týdnech života miminka mějte na paměti, že každému děťátku vyhovuje něco jiného. Některé snadno nakojíte během 15 minut, jinému nepostačí ani 30. Některé vyžaduje mléko každé 2 hodiny, jiné si v noci rádo přispí a na jídlo si ani nevzpomene. A stejné je to i s potravinami. Ze začátku si problematická jídla odpusťte. 

Po 4 až 6 týdnech postupně přejděte na jídlo, na které jste zvyklá. Velmi rychle se ukáže, co v mléku vadí právě vašemu děťátku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město