خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Díky očkování si na některé nemoci už ani nevzpomeneme

Pomohlo vymýtit i nákazy, které často vedly k úmrtí
 Zdraví 
19. února 2018 14:56 / Shutterstock
  0   0
Dříve kosily desetitisíce lidí a nebyla proti nim žádná ochrana. Pomohly je vymýtit lepší hygienické podmínky, ale především také očkování.

Přesto jej někteří lidé odmítají, jak jsme psali zde. A jaké že jsou tyto dnes již téměř vymizelé choroby?

Záškrt

Dříve se ve světě vyskytoval ve velkých epidemiích. Při komplikacích mohl vést až srdečnímu selhání, paralýze a k úmrtí. Po druhé světové válce bylo zavedeno povinné očkování a onemocnění, které se zjednodušeně řečeno projevuje jako těžká angína, téměř vymizelo.

Příušnice

Projevují se oteklými tvářemi a spodní čelistí a také horečkou, bolestmi hlavy a svalů. Při komplikacích způsobují zánět varlete a neplodnost. Očkování proti příušnicím je povinné od roku 1987.

Černý kašel

Černý nebo-li dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, pro něž jsou charakteristické projevy v podobě záchvatů štěkavého kašle. Nejvíce ohrožuje kojence, kteří ještě nemohou být očkováni. I kvůli tomu, že řada rodičů očkování odmítá, se černý kašel do Česka opět vrací a případů bohužel přibývá.

Spalničky

Spalničky se naproti tomu očkováním podařilo téměř vymýtit. Pro toto onemocnění je charakteristická vyrážka, vysoká teplota i infekčnost. Ohrožuje hlavně děti. V zemích se špatnou zdravotní infrastrukturou patří spalničky mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do pěti let.

Zarděnky

Zarděnky jsou extrémně nebezpečné pro těhotné ženy a vyvíjející se plod. Nakažená nastávající matka může potratit nebo se infekce může dostat k plodu a způsobit vývojové vady. Provází je také vyrážka a vysoká infekčnost.

Žloutenka typu B

Jedná se o vysoce odolný virus, který napadá hlavně játra. Očkování je spolehlivou ochranou. Ročně zemře kvůli komplikacím spojeným se žloutenku typu B asi tři čtvrtě milionu lidí. Nemoc se přenáší tělesnými tekutinami. Je zvláště nebezpečná pro děti.

Tetanus

Tetanus způsobuje bolestivé křeče svalů a většinou vede až ke smrti, a to v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému. Očkování je spolehlivou ochranou této nemoci.

Dětská obrna

Dětská obrna je potenciálně smrtící virové infekční onemocnění. Šíří se z člověka na člověka špinavýma rukama nebo znečištěnou vodou a potravinami. Virus se dostane do mozku a může způsobit ochrnutí. Dětská obrana byla u nás vymýcena v 50. letech minulého století pomocí plošného očkování. V některých zemích je ale stále hrozbou.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Zprávy

Konec slevových akcí na alkoholické nápoje?

Bydlení

Proměňte svou starou ložnici v místo, kde se vám bude krásně spát i snít