Osvojte si jeden ranní rituál, který vás neskutečně nakopne a ještě vás zbaví viróz

 Ostatní 
30. března 2018 07:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na sprchování studenou vodou je tělo třeba připravit Shutterstock
Pokud potřebujete každé ráno pořádně nabudit do nadcházejícího dne nebo pokud vás pravidelně sužují otravné virózy, měli byste vzít za své jednu ranní činnost. Zabere vám doslova jen pár minut, výsledky vás ale ohromí. Řeč je o ranní sprše.

Že k ranní hygieně patří například čištění zubů, už asi nikomu zvláštní nepřijde. Stejně tak si můžete zautomatizovat ranní sprchu. Její pozitivní účinky za to rozhodně stojí. Právě sprcha po ránu vás totiž skvěle nastartuje do nového dne a vy budete v práci podstatně produktivnější.

Pokud budete navíc postupně snižovat teplotu vody, můžete se rychle zbavit i otravných viróz. Studená sprcha totiž posiluje obranyschopnost, snižuje hladinu stresu a postará se i o krásně lesklé vlasy. Rozhodně ale na sebe nepouštějte proud ledové vody hned první den. Vše je třeba dělat postupně. O nejhorších zlozvycích, kterých se ve sprše dopouštíme, jsme psali zde.

Pozitiva ranní sprchy

Studená či vlažná sprcha po ránu může mít opravdu blahodárné účinky pro tělo i mysl. Jaká jsou pozitiva studené ranní sprchy?

 • Spouští uvolňování noradrenalinu. Ten v těle funguje protizánětlivě a snižuje krátkodobé bolesti zapříčiněné například zraněním.
 • Snižuje bolesti svalů. Po cvičení mohou být vaše tkáně poškozené a zanícené a z toho důvodu vás mohou bolet svaly. Studená voda snižuje teplotu v těchto oblastech a stahuje cévy, což zároveň pomáhá snižovat otok a tlumit tak bolest.
 • Zvyšuje pocit štěstí. Studená voda má totiž vliv na činnost neurotransmiterů, jakým je například dopamin a již zmiňovaný noradrenalin.
 • Posiluje imunitní systém, který zabíjí viry a rovněž bojuje proti faktorům, které by mohly zapříčinit růst nádorů.
 • Podporuje funkci jater. Při studené sprše se v těle zvýší hladina glutationu a superoxidu dismutázy, což jsou aminokyseliny podporující funkci jater. Tyto látky rovněž optimalizují buněčné procesy a působí jako ochrana proti oxidačnímu stresu.
 • Zlepšuje krevní oběh. To je velice přínosné pro celý kardiovaskulární systém a tím i pro celkové zdraví.
 • Snižuje záněty a detoxikuje tělo. Studená sprcha totiž ovlivňuje lymfatické cévy, odkud jsou následně vyplavovány případné toxiny.
 • Zvyšuje hladinu hnědého tuku. Ne každý tuk v těle je na škodu, tak je tomu i v případě hnědého tuku. Ten je zodpovědný za zvyšování funkce metabolismu v těle a spalování energie k výrobě tělesného tepla.
 • Zlepšuje paměť. Ranní sprcha vás nejen skvěle „nakopne“ do nového dne, ale tento pravidelný zvyk může rovněž zlepšovat paměť díky vyšší hladině noradrenalinu a adrenalinu, hormonů, které zvyšují energii, zlepšují náladu, soustředění a mají vliv i na spánkové cykly.
 • Studená sprcha také učí tělo generovat vlastní teplo a umožňuje ovládat autonomní nervový systém.

Výborné sprchovací tipy

Je oblečení, které si chcete vzít na sebe, pomačkané? Rozvěste ho před sprchováním v koupelně. Horká pára narovná drobné záhyby, takže ho většinou už nemusíte ani žehlit.

Vysušování vlasů ručníkem může být pro jemné vlasové folikuly příliš agresivní. Rychle absorbuje velké množství vody, takže se vlasy vysuší a zkudrnatí. Když si je ale zabalíte do obyčejného bavlněného trička, odstraníte z nich přebytečnou vodu, aniž by přitom ztratily svoji hebkost.

Stříhání nehtů bude rychlejší, když s ním počkáte až po sprchování. Voda totiž nehty změkčí, takže se vám bude přebytečná část lépe odstraňovat. Navíc nebudou létat po celé místnosti, jako při suchém stříhání.

Po sprchování nedrhněte tělo ručníkem příliš do sucha. Pro nanesení vůně je ideální, když je pokožka ještě vlhká. Parfém nanesete na nahé tělo ihned poté, co vyjdete ze sprchy. Vůně vydrží delší dobu, než kdybyste ji aplikovali na oblečení. Navíc se nemusíte obávat vzniku skvrn.

Jak při sprchování ušetřit čas

Je jasné, že pokud se chcete sprchovat každé ráno, budete hledat způsoby, jak tuto činnost co nejvíce zkrátit, abyste například nepřišli pozdě do zaměstnání.

Hodně žen má ve zvyku se po sprchování pořádně promastit tělovým krémem. Pokud ho nanášíte na celé tělo, může to nějaký čas zabrat. Můžete ale vyzkoušet místo sprchového gelu tělové mléko do sprchy. Budete umytá, ale zároveň bude vaše pokožka příjemně hebká. Po sprše a osušení pak můžete rovnou vklouznout do připraveného oblečení.

Další tipy pro efektivní ranní rutinu

 • Využijte čas, který trávíte čekáním, než se voda ohřeje. Třeba si rozčešte vlasy, nebo vyčistěte zuby.
 • Nemyjte si vlasy každý den, pokud se vám extrémně nemastí. Nebudete je zbytečně zatěžovat a celou ranní očistu výrazně urychlíte.
 • Pokud se ve sprše necháváte strhnout příjemným teplem, nastavte si v koupelně minutku, která vás upozorní, že už se sprchování oddáváte 5 nebo 10 minut. Vyhnete se tak pozdějším zmatkům.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu