Výrobky z kozího mléka nadopují tělo vitaminy a minerály

Není až taková pravda, že kozí mléko zapáchá
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
29. března 2018 13:40 / Shutterstock
  0   0
Kde kdo jej odsuzuje, protože údajně zapáchá. Přitom se mu říká elixír zdraví a krásy. Řeč je o kozím mléce, které se pomalu, ale jistě stává velice oblíbeným. Přesto má vůči němu řada lidí pořád předsudky. Navíc je mnohem méně tučné než kravské mléko a hlavně zdravější.

Účinky kozího mléka na náš organismus znali již staří Římané, kteří ho považovali za elixír krásy a dlouhověkosti. A jeho pozitivní účinky jsou také vědecky dokázány. A jaké jsou jeho hlavní výhody? Je lehce stravitelné, pozitivně působí na imunitní systém, příznivé účinky má také při kloubních onemocněních a je často doporučováno jako prevence nádorových chorob. Působí antistresově, reguluje vlhkost pleti a zlepšuje onemocnění kůže.

Bohaté na živiny

Kozí mléko obsahuje minerální soli, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor. V jednom jediném čtvrt litru kozího mléka přijmete až 30 % doporučeného denního příjmu vápníku. A podle studií se právě vápník hodí při redukční dietě, protože pomáhá metabolismu štěpit tuky. Také obsahuje vitaminy A, skupiny B, C, D, E a kyselinu listovou. Jedním hrnkem kozího mléka přijmete až 18 % kvalitní bílkoviny. Lepší stravitelnost je způsobena složením tukových částic, které se podobají mateřskému mléku.

Na imunitu i migrény

Mléko od kozy podporuje imunitní systém, zlepšuje kloubní onemocnění, zabraňuje anémii z nedostatku železa, podporuje výstavbu buněk, pomáhá při léčbě onemocnění kůže, astmatu, atopického ekzému, působí příznivě na žaludek a střeva. Hořčík, který mléko obsahuje, chrání srdce před kardiovaskulárním onemocněním a snižuje krevní tlak. Rovněž je doporučované při léčbě plicních onemocnění a nervových poruch. Odborníci také tvrdí, že kozí mléko pomáhá ženám trpícím migrénami. Takže pokud na tyto urputné bolesti hlavy také trpíte, zkuste do svého jídelníčku zařadit právě kozí mléko.

Zklidňuje pokožku

Jestli máte problémy s pletí, ať už ve formě akné nebo ekzémů, sáhněte právě po přírodní kosmetice, která obsahuje kozí mléko. Díky všem již zmíněným složkám se ideálně hodí pro regeneraci, zvláčnění pokožky a dodání pružnosti. Ideální je používat tuto kosmetiku po létě, kdy je vaše pleť namáhaná a vysušovaná. Na našem trhu jsou k dostání krémy, pleťové masky, sprchové gely nebo olejové koupele. Ty jsou vhodné i pro léčbu atopického ekzému, stejně tak jako konopné produkty, o jejichž léčivých účincích jsme psali zde.

Pochutnají si alergici i děti

Řada výzkumů také potvrdila, že kozí mléko je mnohem lépe stravitelnější pro děti, které mají alergii na kravské mléko, respektive na bílkovinu v něm obsaženou. Bylo prokázáno, že tři čtvrtiny těchto dětí nemají s trávením kozího mléka problémy. Intoleranci laktózy jako takové ale samozřejmě ani kozí mléko neřeší! Řada lidí má také předsudky, že kozí mléko zapáchá.

Nicméně to není pravda. Kozy jsou hodně vybíravá zvířata a jen tak něco nesnědí. Pokud jsou celoročně chované venku, jejich mléko je velice lahodné a příjemně sladké. Naopak to „aromatické" mléko bude od kozy, která je většinu času zavřená v chlívku, na pastvu se moc nedostane nebo nemá dostatečně často měněnou podestýlku. Takže chce to dobře vybírat a zkoušet různé výrobce.

Kolik mléka vypít

Batolata a děti v předškolním věku by měly vypít tři až čtyři sklenice mléka denně. Dospělí lidé by měli denně konzumovat dvě až tři porce mléka nebo mléčných výrobků. Kromě mléka je vhodné jíst také jogurty a sýry. Jogurty osídlují trávicí trakt tzv. probiotickými mikroorganismy, které mají mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Přednost kozích sýrů a sýrů obecně spočívá mimo jiné ve vyšší koncentraci vápníku, než je v jiných mléčných výrobcích.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Renovace nábytku pomocí látek. Vytvořte originální dílo, které zaujme každou návštěvu

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu