Ranní studená sprcha má řadu pozitiv! Víme jakých!

Studená sprcha léčí duši.
 Zdraví 
03. listopadu 2016 07:50 / Internet
  3   0
Kolik z nás se může pochlubit tím, že se pravidelně sprchuje studenou vodou? Možná v parních letních dnech si chladnou sprchu rádi dáte pro osvěžení. Občas.

Studené sprchy a koupele mají v mnoha kulturách svojí dlouhou historii. Nikoliv náhodou. Jedná se o "léčitele" s doslova zázračnými účinky.


Studená sprcha člověka doslovně probudí. Vyvolává v těle intenzivní a nečekané pocity. Tělo reaguje elektrickými impulsy, které sahají až do periferních nervových zakončení mozku zaručují zvýšenou pozornost i aktivitu. Výrazně zlepšuje prokrvení celého těla, tím pádem nepotřebujete kafe ani jiný energetický stimulant.

Pojďme se společně podívat na nejzajímavější výhody ranní studené sprchy.

1. Zvýšení imunity

Zřejmě i Váš děda Vám několikrát říkával, že pokud chcete být zdraví, máte se pravidelně otužovat.

A měl pravdu.

Dle jedné anglické studie je potvrzeno, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají vyšší koncentraci plazmy a hlavně vyšší obsah bílých krvinek, které pomáhají při našem boji proti bakteriím, virům a dokonce i nádorovým buňkám.

2. Snížení stresu

Studená sprcha snižuje tvorbu kyseliny močové a zvyšuje produkci glutathionu, který chrání organismus před oxidačním stresem.

3. Budete hezčí

Pokud není Vaším cílem se cítit zdravě, možná Vás bude alespoň motivovat to, že studená sprcha z Vás může udělat hezčího člověka.

Studená sprcha totiž napomáhá tomu, aby si Vaše kůže udržela dostatečné množství zásob mazových žláz, které nevysušují pokožku.

Chcete mít lesklejší a silnější vlasy? 
Řešením je opět ranní studená sprcha.

Vaše vlasy budou lesklejší, silnější a celkově zdravější a to tím, že studená voda udržuje vlasové folikuly ploché a zvyšuje tak tím jejich přilnavost k pokožce hlavy.

Takže pánové, pokud máte pocit, že Vám začínají vypadávat vlasy, už víte, jak s tím zdarma bojovat.

4. Ztratíte tělesný tuk

Pokud se tedy bavíme o tom, jak lépe vypadat, dalším důležitým účinkem je schopnost studené sprchy pomoci při pálení tuků.

I když to mnoho lidí neví, v těle máme 2 druhy tuků.

Bílý a hnědý.

Ten bílý známe všichni a nemáme ho moc rádi. 

Jedná se o všechen ten viditelný podkožní tuk.

Hnědý nevidíme. Ale naopak od toho bílého je pro nás prospěšný. Jeho hlavní funkcí je vytvářet a zároveň udržet tělesné teplo.

Při ranní studené sprše se hnědý tuk aktivuje a jeho výsledkem je zvýšený výdej energie, a tím i větší počet spálených kalorií.

Dle jedné studie dokáže studená teplota zvýšit aktivitu hnědého tuku až 15x, a tím je možno docílit ztráty tělesného (bílého) tuku až o 4kg za rok.

5. Zvyšuje plodnost

Studená sprcha dokáže opravdu znásobit počet spermií, a zvýšit tím také plodnost u mužů.

Horká voda naopak působí jako skvělá mužská antikoncepce.

V jedné studii muži, kteří se každý druhý den po dobu půl hodiny koupali v horké vodě v průběhu 3 týdnů, byli poté téměř neplodní až po dobu 6 měsíců!

Navíc v jiné studii se prokázalo, že muži, kteří se přestali koupat v teplé vodě, poznali zvýšení počtu spermií až o 491%.

6. Zlepšuje cirkulaci krve.

Studená sprcha zlepšuje Váš krevní oběh. Hlavním důvodem je, že se tělo snaží co nejrychleji dopravit krev do všech orgánů, aby je udržela v teple. Jedná se o takovou simulaci normální cirkulace krve a tato tělesná funkce je nesmírně důležitá pro Vaše celkové kardiovaskulární zdraví. 

7. Lepší svalová regenerace

Studená sprcha po cvičení je totiž nejlepší věc pro vaší celkovou regeneraci a dobití energie.

Tím, že studená teplota zlepšuje cirkulaci Vaší krve, tak pomáhá odstraňovat z Vašeho těla odpadní látky (kyselinu mléčnou), které vznikají právě při tělesné námaze.

8. Zvyšuje Vaší ostražitost a čilost

Pokud podstoupíte tento symbol odvahy, čímž studená sprcha určitě je, tak v prvních vteřinách budeme mít zdánlivě problém s dýcháním.

Žádný strach.

Toto hluboké dýchání dokáže výrazně zvýšit Váš přísun kyslíku a také srdeční tep, což vede k přísunu energie na celý den. 

9. Nakopne Vás více než ranní káva

Pokud máte po ránu problém s tím, že jste ospalí a potřebujete několik šálků kávy, před tím, než začnete normálně fungovat, je pro Vás studená sprcha po ránu to pravé řešení.

Věřte mi, že pouze po pár vteřinách ve studené sprše budete cítit přímo kopanec energie.

Studená sprcha způsobuje mírné elektrické impulsy, které sahají až do periferních nervových zakončení mozku, a tím Vás zaručeně probudí a zlepší Vaší mozkovou aktivitu.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu