Chraňte děti před počítači, nabádá známý český psychiatr!

 Děti 
28. října 2016 08:54 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Přehnané vysedávání u počítače dětem škodí po fyzické i psychické stránce. Internet
Počítač a děti, to je věčné téma rodičů současných dětí. Čas od času se někde objeví studie, která dokazuje blahodárný účinek počítače na děti. V drtivé většině se ale odborníci shodují, že nadměrné sezení u počítače dětem škodí. Fyzicky i psychicky!
Známý český psychiatr Karel Nešpor je přesvědčen, že to, jaký dopad bude mít kultura a někdy i nekultura počítačů a internetu na děti a dospívající, hodně záleží na rodičích. A varuje, že opatrnosti není nikdy dost! Rizika spojená s nadměrným vysedáváním u počítače jsou totiž velká a závažná! "Sedavý způsob života vede k řadě onemocnění. Jde například o obezitu, cukrovku, vadné držení těla a onemocnění pohybového systému. Typicky se objevují bolesti šíje, ramen, bederní páteře a zápěstí," upozornil Nešpor.

Zdaleka ale nejde o jediný problém. Extrémní láska dětí k počítači způsobuje i to, že si děti nedokáží rozvhrnout čas, nepravideně jí a nemají ani dostatek spánku. Navíc začnou podle Nešpora daleko více inklinovat k většímu riskování v reálném životě, což logicky vede k vyššímu riziku úrazů. O nemocích očí ani nemluvě. "Existuje i určitá souvislost mezi excesivním věnováním se videohrám a některými typy epilepsie. Negativně to ovlivňuje i mezilidské vztahy, dětem se zhorší školní prospěch a násilí v počítačových hrách zvyšuje i agresivitu," dodal Nešpor. Malí počítačoví maniaci mají sklon ke rvačkám a šikanování. A jedna studie dokonce tvrdí, že "počítačové děti" daleko častěji podléhají drogám a alkoholu.

Jak malé závisláky od počítačů dostat? Odborníci mají pro rodiče několik rad. Dospělí by měli být ke svým dětem vřelí, laskaví a zajímat se o ně, na straně druhé pak musejí být schopni prosazovat rozumná pravidla, zajistit rodičovský dohled a pevnost. A hlavně dětem nabídnout alternativu. "Měli byste stanovit přiměřená pravidla týkající se práce s počítačem i dalších stránek života dítěte a účinně je prosazovat. Pravidla se mohou týkat doby, kdy je možné být u počítače, délky času takto stráveného času i jeho náplně," uvedl psychiatr Nešpor.

Rodiče by se také měli naučit počítač ovládat a čas od času přes historii zkontrolovat, co náš potomek na internetu vlastně dělal, jaké stránky navštěvoval a podobně. Existují také speciální softwarové aplikace umožňující například používat počítač pouze ve vymezeném čase. Rozumná pravidla zahrnují také zákaz posílání osobních fotografií a materiálů o vaší rodině neznámým lidem. Z tohoto hlediska představují zvýšené riziko počítače vybavené webovou kamerou. Její spuštění poskytuje neznámým lidem mnoho rizikových informací o dítěti i o vašem bytě. Webovou kameru zajistěte proto raději heslem.

"Z pochopitelných důvodů by dítě nemělo nikomu svěřovat hesla a jiné citlivé údaje. K číslům bankovních účtů, heslům a podobně by se dítě vůbec nemělo dostat a neměly by ani být na pevném disku. Nejlépe je citlivá data zašifrovat nebo alespoň chránit heslem a mít je na přenosném médiu, aby byly dětem nedostupné. K tomuto účelu jsou vhodné některé flashdisky," doplnil Nešpor. Dodal, že nedostupné pro dítě by samozřejmě měly být i kreditní karty rodičů. "Pravidelně kontrolujte položky na bankovních účtech, jestli tam nedošlo k nezvyklému úbytku peněz. Velkým rizikem pro rodinné finance jsou zejména hazardní hry na internetu," uzavřel psychiatr.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve