Statistici zveřejnili nejoblíbenější jména dětí! Jaká vybírají rodiče nejčastěji?

Jaká jména nejvíce frčí?
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Děti 
21. října 2016 05:07 / Shutterstock
  1   0
Český statistický úřad se zabývá četností jmen narozených v lednu každého roku. Z těchto statistik se dají jednak vyčíst určité módní vlny a trendy a také je lze použít jako inspiraci při výběru jména pro vlastní děťátko.
Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče letos v lednu dali svým nově narozeným dětem, jsou stejně jako na počátku loňského roku Jakub a Eliška.

Statistika se týká dětí narozených v lednu. Výsledky se ale neliší od toho, jaká jména vybírají rodiče pro své děti v průběhu celého roku.

Mezi dětmi narozenými v lednu bylo i tento rok nejvíce Jakubů a Elišek. Za nimi pak následují Jan, Tomáš, Tereza a Anna. Trojice mužských jmen Jan, Jakub a Tomáš je dlouhodobě nejpopulárnější a drží se na prvních místech už od roku 1999.

Do oblíbenosti přicházejí v posledních letech Matyáš, Matěj, Šimon a Kryštof. Častá jsou jména Filip a Ondřej. Eliška se v posledních letech podařilo vyhrát třikrát. "V lednu 2014 bylo nejoblíbenější dívčí jméno Anna," hodnotí dlouhodobý vývoj Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Letos jsou další častá jména Adéla, Sofie, Natálie, Karolína, Viktorie, Ema a Marie.

Kromě celkového vítězství bylo jméno Jakub nejoblíbenější i v krajích, a to v deseti z nich. Ve dvou krajích vyhrál Jan, v jednom Ondřej a Matěj. Zajímavostí je Královéhradecký kraj, kde se s Jakubem o první místo dělí Antonín, který v celorepublikovém žebříčku skončil až na 19. místě.

Statistici zaznamenali v letošním lednu i některá netradiční jména, ať už staročeská, nebo cizokrajná. Z chlapeckých je to například Barnabáš, Dalimil, Diviš, Mikeš, Attila, Geralt, Lionel, Jeroným Iskandar nebo Taigo Ryu. V lednu se u nás také narodila Adléta, Aleška, Josefa, Klotylda, Adel, Aurelie, Rihanna, Salome, Amálie Perla nebo Nina Anuška.
Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a nekonečně dlouhé bílé pláže

Dům a zahrada

Pokud nemáte čas na žehlení, pořiďte si sušičku prádla. Má i další výhody

Bydlení

Výběr televize. Která technologie má nejlepší obraz a na co ještě při koupi hledět

Zavřít reklamu