Jak si poradit s výběrem pečiva

 Ostatní 
29. září 2016 10:03 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při výběru pečiva dbejte na složení, nikoliv na barvu. Tmavá není zárukou kvality. Thinkstock
Pečivo tvoří základ našeho jídelníčku. Je zdrojem energie, vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálů. 
Při výběrupečivase často necháme zmást popisky, kterým mnozí detailně nerozumí. Pečivo cereální, vícezrnné, celozrnné, speciální… Jaký je v tom rozdíl?

Bílé pečivo(chléb, rohlíky) se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné). Na první pohled na tom není nic špatného, bílá mouka se však vyrábí jen ze středů jednotlivých zrn, tzn. neobsahuje téměř žádnou vlákninu ani důležité živiny (vitamíny, minerály). Navíc kvůli absenci vlákniny mají tyto potraviny vysoký glykemický index.

Tmavé pečivoby správně mělo být vyráběno z tmavé mouky, pro jejíž výrobu se používají celá zrna - původně se používala žitná mouka (pro náš organismus zdravější), v současné době se stále více přechází na mouku pšeničnou. Bohužel převážná většina tmavého pečiva v České republice se vyrábí z připravených hotových směsí, do takového pečiva se pak přidávají některé látky (karamel, čekanka), které zásadním způsobem změní celkovou barvu.


Rozdíl mezi cereálním a celozrnným pečivem
„Cereální“ pečivo a chléb se vyrábí zobilí. Abychom tomu rozuměli: slovo „cereální“ znamená „obilný“ a to se může dobře zaměnit za slovo „celozrnné“. Dávejte pozor na reklamní a marketingové tahy obchodníků, kterým skáčeme na označení „cereální pečivo“.

To může být obyčejný rohlík zbílé, pšeničné, rafinované mouky, obarvený karamelem a posypaný semínky, ale nemusí (může být také zmouky celozrnné pšeničné, žitné atd.). Naopak „celozrnné“ pečivo, je vyráběno zmouky celozrnné (ne rafinované-bílé mouky), skutečně přirozeně tmavěji zbarvené, ale na pultech obchodů se shání obtížněji a je výrazně dražší.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná