Zima klepe na dveře! Máte už přezuté pneumatiky?

 Ostatní 
01. listopadu 2016 05:20 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nechcete jezdit do servisu? Vyměňte si pneumatiky sami! Thinkstock
První listopadový den se přihlásil o slovo a autoservisy praskají ve švech! Právě dnes totiž začíná povinnost řidičů, aby měli na svém vozidle zimní pneumatiky. I když ne tak úplně! Jaká je další podmínka? A jak se vyhnout dlouhým řadám v narvaných servisech, aniž bychom museli někomu podstrkovat pár stokorun navíc? Vezměte klíč do ruky a přehoďte si kola sami, je to jednoduché!

Zimu mají rády děti, protože když napadne sníh, mohou sáňkovat, stavět sněhuláky nebo prostě jen dovádět. Dospělým se však krátí den a často chodívají do práce i z práce za tmy. Útěchou jim může být cesta autem, která však s sebou nese také svá úskalí!

Kdy přezout?

Největší starostí je přezutí letních pneumatik na zimní. Ze zákona je povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Ne všichni už ale ví, že povinnost vzniká pouze tehdy, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici může za jízdy sníh nebo led vyskytnout.

Přeloženo do češtiny, pokud nesněží a je teplota nad nulou, žádné problémy nehrozí a absenci pneumatik byste možná u policistů ukecali. Jistota je ale kulomet! Při nízkých teplotách totiž letní pneumatiky tuhnou a hůř přiléhají k silnici. Proto může být jízda nebezpečnější a i zdánlivě jednoduchá cesta se může změnit v boj o holý život!

Pokud řidiči zimní pneumatiky mají, rozhodně by neměli otálet a pokoušet štěstí nebo trpělivost policie. Jenomže právě v těchto dnech mívají servisy plno a je těžké se trefit do volné chvilky nebo někoho přemluvit, aby si o čtvrt hodiny prodloužil pracovní dobu. Někdy k tomu pomůže pár stokorun navíc, jindy je ale můžete ušetřit!

Jak na to?

Zásadní otázkou je, jestli máte i zimní kola na vlastních discích. Pokud je odpověď kladná, máte vyhráno! Pak už jen stačí vzít do ruky hever a klíč a pustit se do práce! Než zvednete na heveru část auta, nezapomeňte povolit šrouby u kola a také na pravidlo, že se povoluje i utahuje do kříže. Jakmile je povoleno, auto zvedněte, kolo vyšroubujte a přehoďte. Pak kolo lehce zašroubujte, sundejte auto dolů a šrouby do kříže pořádně dotáhněte. Zopakujte to u všech čtyř kol a potom můžete vyjet utratit ušetřenou pětistovku! A nezapomeňte po několika ujetých kilometrech zkontrolovat utažení šroubů!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...