Udělejte si jednoduchý zdravotní test pomocí lžičky

 Zdraví 
11. dubna 2018 14:03 / Šárka Sokolská
  0
📷
3 fotografie v galerii
Z barvy, tvaru i povrchu jazyka lze vyčíst zdraví vnitřních orgánů Shutterstock
Z jazyku se dá vyčíst mnohé o našem zdraví. Podle jeho barvy i tvaru se z něj dají odhalit případné zdravotní problémy. Představíme vám jednoduchý test, díky němuž rychle poznáte zdraví vašich orgánů.

Zdravý jazyk by měl vypadat asi takto. Měl by být rovnoměrně růžový, beze skvrn či hlubokých rýh. Jeho tvar by měl být rovnoměrně oválný, ani příliš silný či příliš tenký. Zdravý jazyk není příliš suchý ani příliš vlhký, není z něj cítit nepříjemný zápach, žíly na spodní straně nejsou roztažené. Pokud něco z toho evidujete, může, ale také nemusí, to znamenat zdravotní problémy. Více o tomto tématu jsme psali zde. Nebo si rovnou udělejte jednoduchý test zdraví vašich vnitřních orgánů.

Lžičkový test

Pro tuto jednoduchou vyšetřovací metodu budete potřebovat lžíci. A nic víc. Před začátkem testu je dobré, abyste si ústa nevyplachovali ústní či jinou vodou, nebo si jazyk nečistili. Povlak jazyka se také může lišit v závislosti na tom, co jste vypili, snědli nebo zda užíváte nějaké léky. Proto, pokud jste udělali některou z těchto činností, udělejte si test nejdříve až za hodinu.

Postup

Malou čajovou lžičkou si oškrábejte celý povrch jazyka a vložte ji do igelitového sáčku. Ten dejte na přímé slunce nebo světlé místo a počkejte asi minutu. Po této době ji vytáhněte ven, zkontrolujte ji pohledem a přivoňte k ní. A pokud:

  • z ní jde silný hnilobný zápach, značí to problémy s plícemi a žaludkem
  • ucítíte spíše sladký zápach, můžete mít cukrovku
  • se z ní line zápach podobný čpavku a kolem je oranžový povlak, signalizuje to problémy s ledvinami
  • je na lžičce bílý nebo žlutý povlak, můžete mít problémy se štítnou žlázou nebo infekci dýchacích cest
  • je na lžičce povlak, který má purpurovou barvu, máte zřejmě vysoký cholesterol či bronchitidu

Pokud máte podezření, že skutečně na některou z uvedených nemocí trpíte, navštivte lékaře a nechejte si udělat podrobné testy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...