Vlašské ořechy a jejich léčivé účinky a správné uskladnění
Vlašské ořechy můžeme zařadit mezi superpotravinu, která snese srovnání s kdejakým exotickým zázrakem. Přitom roste tady u nás a je výborným pomocníkem pro mnoho našich neduhů a trápení.
Obsah účinných látek
Vlašské ořechy obsahují mnoho látek, které naše tělo nezbytně potřebuje. Obsahují hodně zdravých tuků, až 65 %. Jde přitom o nenasycené mastné kyseliny. Ořechy obsahují bílkoviny, mají asi 18 % vlákniny, vitaminy řady B a provitamin A. Množství vitaminů C a E je malé, ale zato jsou bohaté na vápník, hořčík, zinek, selen, fosfor a draslík.
Jak působí na naše zdraví
Díky obsahu kvalitních tuků snižují cholesterol, upravují krevní tlak, působí na potenci a plodnost, mají protizánětlivé vlastnosti, zlepšují kvalitu vlasů, nehtů a pokožky celkově, působí proti astmatu, pomáhají fungovat našim střevům, zlepšují psychiku a dodávají mozku dostatek energie. Dokonce vytváří obranu před stresem. Snižují riziko infarktu a mrtvice. Jsou vhodnou stravou při angině pectoris. Pomáhají procesům v játrech, které nás zbavují škodlivin. Obzvlášť se hodí pro vegany a vegetariány. Důležité jsou pro paleo stravu a v neposlední řadě jsou pomocníkem v boji proti obezitě. Je to opravdu dlouhá řada účinků a není zdaleka kompletní.
Jak konzumovat
Nejpřirozenější je konzumovat jádra vlašských ořechů. Stačí asi jedna hrst denně. Když je použijeme místo svačiny či různého mlsání, prospějeme si dvakrát. Někteří nedají dopustit na tinkturu z jader. Léčivé vlastnosti se přesouvají i do likéru, ale tam je samozřejmě oslabuje přítomnost alkoholu, který působí proti určitým pozitivním procesům. Používá se také mouka z jader nebo máslo.
Jak uchovávat
Ořechy ve skořápkách skladované na temném a chladném místě vydrží poměrně dlouho. Pokud takové místo nemáte, doporučujeme ořechy vyloupat a dát do mrazáku. Starší ořechy můžete namočit na den do vody, kterou zhruba třikrát vyměníte. Budou pak jako čerstvé. Další informace najdete v článku zde.