Nadýmání trápí mnoho lidí. Opakovaně a docela zbytečně

Luštěniny sice nadýmají, ale hlavním viníkem nebývají
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
04. června 2021 16:15 / Depositphotos
  0   0
Plynatost neboli nadýmání trápí až třicet procent populace. Čas od času se s nafouklým břichem potýká každý. Mnoho lidí ale trpí opakovaně a docela zbytečně. Máme další informace.

Nadýmání je pro člověka problém. Ať už proto, že plyny ze střev odcházejí, nebo naopak, že neodcházejí. Přesto se dají potíže řešit. Jen je nutné se na věc soustředit a dodržovat rozumná pravidla.

Příčiny

Nejdůležitější je pochopit, co je hlavní příčinou nadýmání. Někdy může jít o různé nemoci, které potřebují i specializovanou léčbu. Velmi často je ale na vině sám člověk, protože volí nevhodnou stravu, málo pije vodu, přejídá se, kombinuje různé potraviny dohromady, málo se hýbe, je ve zbytečném stresu. I když stojí za plynatostí nějaká danost, například potravinová alergie, není přece problém ji řešit a inkriminované potravině se vyhnout. Ostatně i různé choroby jater, žaludku, slinivky i střev si přečasto způsobujeme sami. Na vině je opět nevhodná životospráva.

Doporučení

Začněme docela jednoduše tím, že se nebudeme přejídat. Každé sousto je vhodné alespoň patnáctkrát rozkousat, než ho spolkneme. Tím jednak rozmělníme potravu už v ústech a ulehčíme práci žaludku a střevům, ale také umožníme trávicím enzymům ve slinách, aby začaly své potřebné dílo. V jídle rozhodně omezte sladké a podíl moučných produktů. Omezte také mléčné výrobky. Pro začátek se také vyhněte klasickým nadýmavým potravinám, jako je čočka, fazole a další luštěniny. Zaměřte se na pitný režim. Rozhodně nepijte slazené nápoje, ale ani ty s náhražkami cukru, protože náhradní sladidla se též někdy špatně tráví. Vyhněte se alkoholu. V uvedeném režimu vytrvejte alespoň týden. Jestliže dojde k úpravě problému, našli jste svou příčinu. Držte se nového stylu a bude vám dobře.

Možná ale budete sledovat drobné zlepšení, ale potíže budou přetrvávat. Možná máte potíže v ústní dutině a nedaří se vám sousto správně rozžvýkat. A dost možná bude reakce vašeho těla zcela nekompromisní vůči lepku a laktóze. Jak uvádí gastroenterolog MUDr. Karel Lukáš, asi 29 procent pacientů s dráždivým tračníkem má potíže s trávením laktózy a lepku. Tři čtvrtiny z nich pak obvykle trápí nadýmání. Zkuste proto zcela vyloučit lepek a laktózu. Pokud vnímáte, že problém může být ve špatném kousání a mělnění potravy, zkuste jíst více potravin, které budou dobře uvařené, rozemleté. Také polévky mohou být dobrým řešením. Jestliže se váš zdravotní stav zlepší, máte vyhráno.

Další možnosti

Mezi další možnosti, které si můžete postupně zkoušet, patří nejrůznější postupy, které zlepšují trávení. Určitě proto zařaďte do pitného režimu čaje, které působí proti nadýmání. Mátový čaj, heřmánkový, čaj z kmínu a majoránky. Určitě si nechte vyšetřit žlučník a játra. Snažte se konzumovat spíš menší porce. Nepijte při jídle. Nepolykejte zbytečně vzduch či bublinky ze sycené vody. Jezte dostatek vitaminů. Udržujte si obsah draslíku v těle. Zařaďte pravidelné cvičení. Jestliže je to možné, zkuste problémy „rozhýbat“. Dbejte na přísun probiotik, klidně i v lékové podobě, protože ty přirozené, o kterých jsme psali zde, někdy problémy s nadýmáním zhoršují. Lékař nebo lékárník vám poradí, co si můžete volně zakoupit. Mějte na paměti, že nadýmání je velký problém, který nevyřeší jen jedna maličkost, ale spíš souhrn opatření. Snažte se proto z našich doporučení realizovat alespoň několik naráz. Jestliže se váš stav nezlepší, určitě navštivte specialistu na gastroenterologii a nechte si udělat potřebná vyšetření.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu