Pijte jednu až tři kávy denně, říká nová studie. Zapomeňte ale na French press nebo tureckou kávu
V první řadě je třeba říct, že obecně pití kávy snižuje riziko předčasného úmrtí. Takže jinými slovy, kdo kávu vůbec nepije, je v tomto smyslu v jisté nevýhodě. A co dalšího rozsáhlá studie zjistila?
Pijte jeden až tři hrnky kafe denně
To je to správné množství, abyste snížili na minimum různá zdravotní rizika, včetně předčasného úmrtí. Zajímavé na výsledcích studie je i fakt, že pokud si kávu ještě osladíte, máte o třicet procent nižší riziko úmrtí oproti lidem, kteří kávu nepijí vůbec.
Velmi podobné výsledky má i pití neslazené kávy, kde se výsledky nižšího rizika úmrtí pohybují mezi šestnácti až devětadvaceti procenty. Nicméně není cukr jako cukr. Pokud sladíte příliš, všechny výhody pití kávy se ve své podstatě anulují. Ale kolik cukru je tedy akorát?
Jedna čajová lžička je podle této studie už moc. Takže se vyhněte těm všem speciálním kávám, které nabízí dnešní cafeterie a které jsou plné cukru. Ten vás totiž rázem připraví o všechny zdravotní výhody pití kávy. Jak už prokázaly jiné studie, káva jasně podporuje zdraví srdce i jater. Jisté látky obsažené v kávě mají také antioxidační schopnosti a káva pomáhá i zpomalit stárnutí.
A jakou kávu je tedy dobré pít? Studie zjistila, že opravdu záleží na tom, jak svoji kávu připravíte. Nejhorší výsledky ve studii měly turecká káva, jejíž příprava prakticky spočívá pouze v tom, že se mletá káva zalije horkou vodou. Podobně špatně dopadla i úprava kávy známá jako French press. Takto upravené nápoje dokonce zhoršují kardiovaskulární zdraví.
Naopak nejzdravější přípravou kávy je oblíbená mocha, tedy vlastně espresso s našlehaným mlékem a trochou čokolády nebo kakaa. A pak samozřejmě klasické espresso. Ty mají nejvíce žádaných látek, které podporují zdraví. Kupodivu úplně špatně nedopadly ani instantní kávy, i když v nich se těchto prospěšných látek našlo pomálu.
Autorský článek, další zdroj: CNN, acpjournals.org