Aktivita klíšťat je v těchto dnech mimořádná. Více než na polovině území platí nejvyšší riziko

 Zdraví 
25. července 2022 10:05 / Kateřina Andrýsková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Klíšťata jsou v těchto dnech extrémně aktivní Český hydrometeorologický ústav
Podle dat z Českého hydrometeorologického ústavu se máme, na co těšit. Klíšťata jsou totiž v těchto dnech velice aktivní a více než na polovině území platí nejvyšší riziko.

ČHMÚ proto radí nejen použít ochranný antiparazitní postřik, ale rovněž nedoporučuje navštěvovat lesy, louky a další možná místa, kde se klíšťata vyskytují nejvíce. Pohybujte se pouze po cestách a večer se důkladně prohlédněte. A kde je nejvyšší možnost, že si klíště přinesete přisáté na těle domů?

Předpověď aktivity klíštěte obecného poskytuje Český hydrometeorologický ústav po celou sezónu, tedy většinou od dubna do října každé pondělí a čtvrtek. Začátek a konec sezóny se však může lišit v závislosti na aktuálním počasí, tudíž se někdy může stát, že na stránkách najdete předpověď už v březnu, nebo naopak až v listopadu. Klíšťata mohou být aktivní i mimo sezónu, ale jakmile jsou dlouhodobě teploty pod bodem mrazu a napadne sníh, je riziko přisátí klíštěte nulové.

Kde hrozí riziko přisátí

Podle mapy indexu aktivity klíšťat z 21.7. jsou klíšťata nejvíce aktivní v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Středočeském a Libereckém kraji. Dále hrozí mimořádné riziko i v některých částech hlavního města Prahy, Ústeckého kraje a na Vysočině. Místa s mimořádným rizikem však najdete i na Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Jihomoravský a Zlínský kraj se drží uprostřed škály na třetím bodě – tedy na středním riziku.

Výskyt nakažených klíšťat

Z dat sbíraných mezi lety 2006 a 2021 lze také usuzovat, v jakých místech je pravděpodobnost nákazy některou infekční chorobu nejvyšší a kde naopak nejnižší. Co se týče boreliózy je podle webu kliste.cz nejvyšší pravděpodobnost nákazy na Přerovsku, kde činí přes 20 %. Mezi 10 - 20 % pravděpodobnosti nákazy se pohybují téměř všechny kraje, nejvíce však části Zlínského a Olomouckého kraje, za nimiž je v těsném závěsu i Jihomoravský, Jihočeský či Královéhradecký kraj. V hlavním městě je pravděpodobnost mezi 1 až 10 %.

Klíšťovou encefalitidou se můžete s největší pravděpodobností (kolem 6 %) nakazit v oblasti Brno - město nebo na Mostecku. Vyšší pravděpodobnost máte také v Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém kraji a na Vysočině.

Důležité je však zmínit, že výskyt nakažených klíšťat se stanovuje pouze podle zkoumání klíšťat, která přinesou konkrétní lidé do laboratoře na základě vlastního uvážení. Nelze tedy hovořit úplně o statistické analýze a rovněž nelze tvrdit, že na místech, kde není dle mapy monitorován výskyt nakažených klíšťat, se skutečně nenacházejí. Může to být totiž dáno tím, že v dané oblasti ještě nikdo klíště do laboratoře nepřinesl, a nebylo tudíž vyšetřeno.

Index aktivity klíšťat

Jedná se o podíl klíšťat, která jsou v daném okamžiku připravena k napadení člověka či jiného savce, a to z celkové populace klíšťat. Ke stanovení předpovědi aktivity klíšťat se používá kombinace vlivů aktuální teploty a vlhkosti vzduchu. Klíšťata jsou známá tím, že se jim nedaří v extrémních podmínkách, jako jsou velká sucha či vlhké počasí. Složitým matematickým výpočtům předcházel několikaletý monitoring výskytu klíšťat na našem území. 

Riziko napadení se vyjadřuje na škále od 1 do 5. První stupeň vyjadřuje nejnižší možné riziko, pátý, poslední stupeň, hovoří o tom, jaké je v dané oblasti maximální riziko. ČHMÚ rovněž u každého stupně uvádí, jak se v které situaci zachovat, abyste předešli napadení parazitem.

První stupeň určuje malé riziko, při němž se doporučuje nosit při návštěvě míst s vyšší pravděpodobností výskytu klíšťat vhodné oblečení a večer prohlédnout tělo a odstranit přisátá klíšťata (to platí pro všechny další stupně).

Druhý stupeň představuje mírné riziko, u kterého se už doporučuje použít repelent a nesedat si na trávě. 

Třetí stupeň představuje středně velké riziko, kdy se doporučuje použít repelent, nesedat v trávě a nelézt do křoví.

Čtvrtý stupeň znamená už velké riziko a kromě předchozích doporučení se nedoporučuje vcházet ani do bylinné vegetace a okrajů lesa či k vodním tokům. 

Pátý stupeň představuje mimořádné riziko, při němž se už nedoporučuje kromě předchozích bodů vcházet na jakákoliv místa s porostem a pohybovat byste se měli pouze po zpevněných cestách.

Zdroj: info.chmi.cz, kliste.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte