Jak léčit boreliózu

 Zdraví 
16. srpna 2017 11:35 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
S postupujícím oteplováním se rozšiřuje i lymská borelióza. Shutterstock
Jedna z obávaných nemocí, kterou přenášejí klíšťata a jiný hmyz je lymská borelióza. Dá se zvládnout, ale bohužel někdy člověka trápí i řadu let. Poradíme, jak postupovat, aby nemoc neměla navrch.

Zachytit problém včas

První a hodně důležitá věc je, abychom zachytili propukající nemoc včas. Po přisátí klíštěte se někdy vytvoří skvrna v místě přisátí, která se šíří. Někdy se ani skvrna nevytvoří, ale vy se cítíte divně, máte různé zdravotní potíže. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře, sdělte mu své podezření a požadujte, aby provedl vyšetření na lymskou boreliózu.

Bohužel protilátky se v krvi objevují v některých případech až se značným zpožděním, protože v prvních týdnech se ještě netvoří. Prokázat s jistotu lze boreliózu až s odstupem dvou měsíců. Je dobré vnímat proto i další příznaky, které mohou vypadat jako běžná viróza s tím rozdílem, že nemocný obyčejně nemá rýmu a kašel. I v takovém případě navštivte lékaře a informujte ho o podezření na boreliózu.

Jak probíhá klasická léčba

Klasická léčba probíhá pomocí antibiotik. Někdy musí být podávána i delší dobu. Tuto léčbu je rozhodně dobré podstoupit, neboť je šance, že se nemoc zachytí v prvním stádiu, kdy ještě nenapáchá větší škody. Pokud nemoc postoupila do druhého stadia, jsou příznaky horší. Nemoc napadá nervovou soustavu, vyvolává zánět mozku, je provázena vysokými horečkami. Může napadat klouby, vyvolávat bušení srdce a působit značné potíže. I v tomto stádiu se dá zvládnout pomocí dlouhé antibiotické léčby. Ve třetím stadiu pak jde spíš o tlumení potíží, které bývají velmi nepříjemné. Rozvíjí se obvykle různé další onemocnění včetně autoimunitních.

Alternativní léčba

Při boji s nemocí se rozhodně vyplatí posilovat imunitu. Toho dosáhnete podáváním pravidelných dávek vitamínu C, vitamínů řady B a pitím zeleného čaje. Obzvlášť pozitivně ale na boreliózu působí tinktura z pupenů topolu černého. Působí i na další onemocnění, ale jsou známy mnohé případy vyléčení nemocných s lymskou boreliózou. Tinktura ovšem také zahušťuje krev. Není proto vhodná pro pacienty, kteří potřebují krev ředit. Tinkturu lze zakoupit nebo si ji můžete připravit naložením pupenů na několik dnů do vodky či jiného alkoholu. Užívá se pak lžička ráno a lžička večer. U zakoupené tinktury dodržujte předepsané dávkování.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Černý kašel a atypické zápaly plic trhají rekordy: Jak s nimi lékaři bojují a co nás podle odborníků...

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky