Víte, jak obléknout miminko na podzim? Příliš teplé oblečení mu může spíš uškodit

 Děti 
15. října 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Přehřátí dětského organismu je stejně špatné, jako podchlazení Shutterstock
Snad žádná maminka si zpočátku není jistá, zda je její děťátko oblečené dostatečně. A tak se často stává, že své miminko oblékne moc, což vede nejen k potničkám a jiným kožním problémům, ale hlavně k přehřátí dětského organismu.

Všude se dočtete, že dítě potřebuje o jednu vrstvu více, než dospělý. Ne vždy to však stačí a někdy je to dokonce moc. Každé dítě je individuum, a tak než ho oblečete do příliš mnoha vrstev, vyzkoušejte, zda mu není horko.

Děti do 6 měsíců

U miminek se termoregulace vyvíjí až od půl roku věku. Do té doby děti nejsou jednak schopné se potit, ale hlavně jsou velmi náchylné k podchlazení, ale i přehřátí. Jejich tělíčko se neumí s přebytečným teplem vypořádat a neumí si ho ani vyrobit samo, když ho má nedostatek. Častější však je, že maminky své děti oblékají příliš, než že by s nimi vyšli příliš na lehko.

Správně oblečené dítě

Řídit se podle základního pravidla, které ukládá přidat jednu vrstvu oproti matce, je málo. Může vám to sloužit v počátcích, když teprve budete své děťátko poznávat. Jak se v oblečení cítí ale pro jistotu zkontrolujte. Nemá smysl sahat na ručičky nebo na nožičky, které většinou nejsou dostatečně prokrvované, a proto jsou studené, i když je dítěti příjemně. Sáhněte raději na zátylek, který vám spolehlivě naznačí, jak se dítě cítí. Horký a vlhký zátylek radí jednu vrstvu ubrat, studený zátylek naopak přidat.

Obléknout či svléknout

U dětí platí tzv. cibulové pravidlo oblékání dvojnásob. Je lepší obléknout dítěti více vrstev, abyste mohli v případě potřeby ubírat či přidávat, než mu dát jednu velmi teplou mikinu, ve které mu bude doslova vedro a bez ní naopak zima. První vrstva by měla být co nejvíce přiléhavá k tělíčku, aby co nejvíce izolovala teplo a případně odváděla vlhkost. K tomuto účelu se velmi hodí termoprádlo, které je z umělého, ovšem antialergenního a antibakteriálního materiálu. Vhodné jsou ale rovněž přírodní materiály, jako například bavlna, bambus, konopí či merinovlna.

Jako druhou vrstvu dítěti oblékněte mikinu nebo svetr, který se hodí pořídit ve více tloušťkách, abyste se mohli snáz přizpůsobit aktuálním teplotám. Jakmile ještě trochu přituhne, oblečte děťátku jako třetí vrstvu bundu nebo kombinézu, která by neměla být úplně na tělo, aby se mezi vrstvami mohlo držet teplo. Nezapomeňte ani na rukavičky a teplé ponožky nebo botičky do kočárku. V každém případě by mělo mít dítě čepici, jelikož hlavou uniká nejvíce tepla.

Fusak nebo peřinka

Když dítě oblékáte, nezapomínejte hlavně na to, že je pak většinou dáváte ještě do fusaku, čímž mu přidáváte další vrstvu. V tuto chvíli, kdy se teploty zatím málokdy pohybují pod 10 °C, úplně postačí, když dítěti dáte bodýčko s dlouhým rukávem, kalhoty nebo dupačky a na to teplou mikinu a lehčí bundičku. Když ho v tomto vložíte do lehčího fusaku, nebo ho přikryjete lehčí dekou, zima mu nebude. Zkontrolujte ještě zátylek a případně přidejte nebo uberte vrstvu.

Děti spíš otužujte

Aby vaše dítě nezchoulostivělo a byť krátký pobyt na chladném vzduchu mu nezpůsoboval prochladnutí a následné nachlazení, nepřehánějte to s oblékáním. Dítěti nesmí být zima, ale přehnané oblékání pro něj do budoucna také není dobré. Otužovat dítě můžete už tím, že mu na spaní budete udržovat v pokojíčku teplotu kolem 18 °C a budete s ním chodit na pravidelné vycházky. Pro malé děti je vhodná teplota až do -5 °C. Pokud vás zajímá téma otužování dětí, které zvyšuje imunitu a chrání děti před nemocemi, přečtěte si o něm v tomto našem článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Dům a zahrada

Kreativní a praktické. Jak dodat interiéru originální vzhled pomocí polykarbonátových desek a plexiskla?