Zdravé pracovní návyky je třeba u dětí pěstovat odmala

 Děti 
04. října 2017 12:09 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
V dětech je třeba pěstovat pracovní návyky od útlého dětství. Shutterstock
Pracovní návyky je dobré u dětí pěstovat odmala. Není potřeba děti hned do něčeho nutit, ale důslednost je rozhodně na místě. Vůle se u dětí začíná rozvíjet už kolem třetího roku věku. Už v této době tak mohou rodiče své ratolesti pomalu a jistě vést k pracovním návykům. Pokud si dítě zvykne to, že má nějaké povinnosti, bude v budoucnu podstatně lépe zvládat nejrůznější překážky, v životě i ve škole.

Pracovní návyky mohou mít nejrůznější podobu a je vždy potřeba volit činnosti podle věku a schopnosti dítěte. To, že vedete své ratolesti například k úklidu hraček nebo později třeba k ustýlání postele či pořádku v osobních věcech, se vám i vašemu potomkovi jednou vrchovatě zúročí.

Jak na to

V prvé řadě začněte své děti vést k pracovním návykům od útlého věku. Berte ohled i na zájmy dítěte. Vše mu vždy ukažte a pak jej nechte, aby si "práci" vyzkoušelo samo. Zpočátku je dobré dítěti pomáhat. Osvědčilo se také využívat prvků hry a hodně důležité je dítě motivovat. Postupem času dovednosti rozvíjejte – s přibývajícími roky a schopnostmi přidávejte další činnosti, zapojujte dítě do domácích a dalších prací a hlavně u něj rozvíjejte samostatnost. Klíčem k úspěchu je důslednost.

Pevná vůle je základ

Vůle nepřichází sama. Rodiče však mají možnost pomoci svým dětem ji vytvořit a upevnit. Snad žádnou činnost dítě nezvládne napoprvé a typickou reakcí bývá nechuť v úkolu pokračovat. Pomožte dítěti úkol zvládnout, vysvětlete mu, jak postupovat a v žádném případě nedovolte dítěti rezignovat.

Dalším častým problémem u dětí bývá to, že než dokončí třeba při tvoření jednu činnost, už odbíhají k druhé, aniž by si po sobě uklidily materiál. Veďte ho k důslednosti a vysvětlete mu, že nejdříve musí ukončit jednu věc a pak může přejít k druhé. Vyžaduje to ale opět důslednost a notnou dávku trpělivosti.

Příklady táhnou

I když je vhodné dítě učit samostatnosti, nic se nemá přehánět. Není úplně nejlepší dát například dítěti hromadu pastelek a ať si kreslí. Děti rády napodobují a je proto dobré sednout si ke stolu s ním, nakreslit mu třeba předlohu a alespoň pár minut se mu intenzivně věnovat. Za vaší aktivní účasti se dítě mentálně rozvíjí a osvojuje si zdravé pracovní a učební návyky. Navíc dítě se nejlépe bude učit hrou. Nemá tak pocit, že něco musí, ale zapojí se do činnosti s chutí a nadšením. Ani při hře však nezapomeňte, že je třeba danou činnost ukončit a uklidit věci zpět na své místo.

 

Co by dítě mělo postupně zvládnout

Je jisté, že některé činnosti se dítě naučí dříve, jiné později. K základním činnostem, které by mělo postupně zvládnout, zejména patří:

 • úklid hraček
 • oblékání
 • uklízet po sobě ze stolu
 • ustlání postele
 • zavazování tkaniček
 • udržovat pořádek ve svých věcech – nejen školních, ale i ve skříni s oblečením, s hračkami, na stole a podobně
 • úklid dětského pokoje, zalití květin
 • psaní úkolů
 • příprava aktovky a dalších školních potřeb
 • příprava do školy
 • péče o domácí zvíře
 • další pomoc v domácnosti – nákup, běžný úklid, mytí nádobí, praní a žehlení oblečení, čištění bot, třídění a vynášení odpadků a podobně

Žádný extrém není dobrý

Někteří rodiče neúkolují své děti vůbec, další je zase mají tendenci přetěžovat množstvím kroužků. Žádný extrém ale není dobrý. Dítě by nemělo být přetěžováno a mělo by mít dost času si jen tak hrát, na druhou stranu se ale potom musí přizpůsobovat pracovnímu režimu v kolektivním zařízení a má s tím často potíže. Přitom jde především o to dítě k činnosti správně motivovat, nemusí jít vůbec o nátlak, ale o přitáhnutí k zajímavé práci a vyčlenění si našeho času jen pro něj.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí