Jak utěšit malého vzteklouna

 Děti 
06. prosince 2017 13:09 / Šárka Sokolská
  0
📷
3 fotografie v galerii
Snad nejhorší situace je, když se dítě začne vztekat venku nebo v obchodě Shutterstock
Taky jste někdy překvapeni z toho, jak se z vašeho drobečka dokáže během chvilky stát malý zuřivec, který řve tak, až to uši trhá? A je jedno, jestli jste v tu chvíli doma nebo někde v supermarketu.

Dětský vztek je prostě jako projev chování nepřijatelný. Jak ale dítě rychle uklidnit? Zkuste těchto pár rad.

Každý záchvat vzteku je výsledkem neuspokojené potřeby, nebo touha vyjádřit negativní pocity, se kterými si dítě neumí poradit. Takže pokud se dítě vzteká, neberte to jako osobní útok proti vám, snažte se naopak dítě pochopit a v jeho řádění mu zabránit.

Nejprve se snažte svého potomka uklidnit, protože ve chvíli, kdy je takřka ve „varu“, nebude vnímat ani jednoho slovo z toho, co mu říkáte. Ale rozhodně ne tím, že také na něj budete křičet a hlavně si dávejte pozot na některé věty, které mohou dítěti velmi ublížit. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Odveďte jeho pozornost

Tento způsob bývá jeden z těch nejjednodušších a nejrychlejších. Snažte se dítě rozptýlit tím, že jeho pozornost zaměstnáte něčím zajímavým, například upozorněním na hezký obrázek či činnost jiného člověka. Nebo mu dejte do ruky nějakou věc, která ho v tu chvíli zaměstná. Berte si z domu nějakou věc, kterou má rádo nebo hračku, která ho dokáže zabavit.

Dítě obejměte

Objetí léčí. Záchvaty vzteku jsou často znamením, že se dítěti nedostává pozornosti a náklonnosti. Mnozí rodiče dělají tu chybu, že dítě během jeho záchvatu ignorují nebo na něj také křičí. To ale ještě zhoršuje jeho chování. Jednoduché objetí může celou situaci uklidnit. Dítě totiž dostane přesně to, co požaduje, a to empatii a lásku.

Dejte mu najevo, že ho chápete

Dejte dítěti najevo, že vnímáte jeho pocity, nicméně dospělý jste tady vy. Klidně ho politujte, řekněte mu, že chápete, že je to pro něj těžké nemít tu danou věc, ale pak ho odveďte pryč. Nikdy mu nekupujte tu věc, která jeho vztek vyvolala. Jinak si dítě bude myslet, že taktika zabrala a příště to zkusí znovu. Pokud jeho vztek vyvolala únava, jděte s ním hned pryč. Zbytečně dítě nepřetahujte.

Udělejte si seznam přání

Všichni, a i děti, potřebujeme mít pocit, že okolí reflektuje naše přání, která ale vůbec nemusí být splněná. Příště, až vám dítě udělá v obchodě scénu kvůli hračce, kterou chce, tak si vytáhněte zápisník a udělejte si seznam, občas jim něco z toho seznamu kupte. Ale opravdu jenom občas.

Metoda zrcadla

Zkuste své dítě nechat někdy zažít to, jak se cítí máma, když dítě zlobí. Máte doma malého vzteklouna? Tak se někdy zachovejte stejně jako on. Prostě, když vám jednou něco odmítne, udělejte mu stejnou scénu, jako dělá on vám. Hlavně nezapomeňte pak dítěti říct, že jste to udělali schválně, aby vidělo, jak je to ošklivé.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum