Skřípání zubů u dětí nepřehlížejte. Může jít o vážný problém
Když se objeví bruxismus
Skřípání zubů, neboli bruxismus, se vyskytuje jak u dětí, tak u dospělých. Nejčastěji jej zaznamenáte u dítěte v noci, a to zejména když je nemocné, má horečku, nebo ho něco bolí. V tomto případě nemusíte mít strach, většinou bez jakýchkoliv následků vymizí společně s příčinou. Horší je, když je skřípání zubů časté, a to i v případě, že je dítě zdravé, jelikož jej může mít na svědomí stresové vypětí a psychická nepohoda.
Neblahý vliv na zuby
Zatínání zubů je velmi nezdravým a zuby poškozujícím způsobem zvládání stresových situací, kterým ovšem trpí velká část populace. Ve dne jej lze na dítě upozornit a vysvětlit mu, aby takto se svými zuby nezacházelo. Mnohem horší však je, když skřípe zuby v noci, kdy o tom ani neví. Výsledkem jsou obroušené a citlivé zuby, neustálá únava, bolesti hlavy, krku a čelistí. Pokud vás zajímá, jak správně pečovat o dětské zuby, přečtěte si o tom náš článek.
Někdy pomůže zubař, jindy psycholog
Skřípe-li vaše dítě zuby dlouhodobě, je nutné neléčit pouze důsledek, ale především odhalit příčinu. Někdy stačí provádět speciální cviky žvýkacích svalů, které vám poradí váš zubař, ale mnohdy je příčinou právě nepřiměřené stresové zatížení dítěte, potlačovaná zlost nebo dlouho nevyslovené problémy.
Proto s dítětem o jeho trápeních mluvte, nevyčítejte mu jeho prohry, neklaďte na něj vysoké nároky a buďte mu vždy oporou. I časté hádky v rodině dítě vnímá a vypořádává se s nimi po svém.
Před spánkem
Vliv na skřípání zubů, především u dětí, má ale i kvalita spánku. Dbejte proto vždy na to, v jakém rozpoložení ukládáte své dítě do postele. Mělo by spát pravidelně ve stejnou dobu a dvě hodiny před usnutím by už nemělo lítat po bytě a dělat vylomeniny. Udržujte ho v klidu, čtěte si, povídejte si o tom, co jste ten den zažili, vykoupejte ho, vyčistěte zuby, přečtěte pohádku a uložte ho ke spánku.