Skřípání zubů u dětí nepřehlížejte. Může jít o vážný problém

 Děti 
08. listopadu 2017 10:40 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Skřípání zubů ničí zubní sklovinu a snižuje kvalitu spánku Shutterstock
Zatínání zubů a skřípání jimi o sebe může odejít tak, jak přišlo. Zrovna tak se ale může jednat o potlačenou agresivitu, nebo psychické nepohodlí dítěte. Nejčastěji se vyskytuje v noci, ale ani přes den není skřípání a zatínání zubů výjimkou.

Když se objeví bruxismus

Skřípání zubů, neboli bruxismus, se vyskytuje jak u dětí, tak u dospělých. Nejčastěji jej zaznamenáte u dítěte v noci, a to zejména když je nemocné, má horečku, nebo ho něco bolí. V tomto případě nemusíte mít strach, většinou bez jakýchkoliv následků vymizí společně s příčinou. Horší je, když je skřípání zubů časté, a to i v případě, že je dítě zdravé, jelikož jej může mít na svědomí stresové vypětí a psychická nepohoda.

Neblahý vliv na zuby

Zatínání zubů je velmi nezdravým a zuby poškozujícím způsobem zvládání stresových situací, kterým ovšem trpí velká část populace. Ve dne jej lze na dítě upozornit a vysvětlit mu, aby takto se svými zuby nezacházelo. Mnohem horší však je, když skřípe zuby v noci, kdy o tom ani neví. Výsledkem jsou obroušené a citlivé zuby, neustálá únava, bolesti hlavy, krku a čelistí. Pokud vás zajímá, jak správně pečovat o dětské zuby, přečtěte si o tom náš článek.

Někdy pomůže zubař, jindy psycholog

Skřípe-li vaše dítě zuby dlouhodobě, je nutné neléčit pouze důsledek, ale především odhalit příčinu. Někdy stačí provádět speciální cviky žvýkacích svalů, které vám poradí váš zubař, ale mnohdy je příčinou právě nepřiměřené stresové zatížení dítěte, potlačovaná zlost nebo dlouho nevyslovené problémy.

Proto s dítětem o jeho trápeních mluvte, nevyčítejte mu jeho prohry, neklaďte na něj vysoké nároky a buďte mu vždy oporou. I časté hádky v rodině dítě vnímá a vypořádává se s nimi po svém.

Před spánkem

Vliv na skřípání zubů, především u dětí, má ale i kvalita spánku. Dbejte proto vždy na to, v jakém rozpoložení ukládáte své dítě do postele. Mělo by spát pravidelně ve stejnou dobu a dvě hodiny před usnutím by už nemělo lítat po bytě a dělat vylomeniny. Udržujte ho v klidu, čtěte si, povídejte si o tom, co jste ten den zažili, vykoupejte ho, vyčistěte zuby, přečtěte pohádku a uložte ho ke spánku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině