Zpěv má na dětský mozek ohromný vliv. Zpívejte dětem nejen před spaním

 Děti 
23. října 2017 15:03 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Kombinace mateřského hlasu a klidné melodie dokáže dítě rychle uklidnit Shutterstock
Že je uspávání dítěte občas nadlidský výkon? To může odpřísáhnout téměř každý rodič. Zpívání ukolébavek však může tuto aktivitu zpříjemnit vám i vašemu dítěti. A nejen při usínání! Je dokázáno, že zpívání podněcuje dětskou představivost, kreativitu a buduje vztah k matce i jazyku.

Nejen při uspávání malých i větších dětí je zpívání vyloženě doporučováno. Nejčastěji se jedná přímo o ukolébavky, dětské písničky, ale stejně tak funguje i pobrukování byť vymyšlené melodie. Dítě matčin hlas zná a v kombinaci s pomalou melodií jej dokáže perfektně uklidnit.

Zpívat začněte už v těhotenství

Aby zpívání při uspávání fungovalo již od narození, doporučuje se zpívat dítěti již v prenatálním věku. Sluch se vyvíjí zhruba od poloviny pátého měsíce, tedy kolem dvacátého týdne. Váš budoucí potomek si zvykne na váš hlas, a proto budete z počátku nejspíš jediná, která dokáže děťátko nejlépe uklidnit. Zpívejte mu denně oblíbenou písničku a uvidíte, jak na ni bude už pár dní po porodu reagovat.

Budování vztahu s dítětem

Myslíte si, že neumíte zpívat a že svým skřehotáním byste dítěti akorát trhala uši? Nesmysl. Obzvlášť malé děti potřebují slyšet hlavně váš hlas a pokud mu potichu zpíváte ukolébavku nebo jen klidnou melodii, dáváte mu mnoho. Děti nerozlišují, zda máte nebo nemáte na zpívání talent a jestli zpíváte falešně. Jednoduše je fascinuje melodie vašeho hlasu. Do zpívání se mohou zapojit samozřejmě i tatínkové.

Děti, kterým je při usínání zpíváno, později mnohem méně pláčou. Pokud jste zastáncem, že by se dítě mělo nechat vyplakat, přečtěte si náš článek, který vám vysvětlí, proč to nedělat.

Mateřský zpěv versus CD

Vždy mějte na paměti, že i když zazpíváte písničku sebefalešněji, dáte dítěti víc, než když mu ji pustíte z CD nebo z internetu. Zpěvem totiž upevňujete i vztah mezi dítětem a vámi, případně dítětem a otcem. Zpěv zkrátka stmeluje rodinu. Klidně dítěti písničky pouštějte, dítě alespoň pozná jiný druh melodie, ale nenahrazujte jimi vlastní zpěv.

Rozvoj slovní zásoby

U nejmenších dětí spočívá přínos zpívání i v tom, že si jeho prostřednictvím začínají osvojovat řečové dovednosti a především zpíváním lidových písniček začínají vrůstat do kulturního dědictví národa a rodiny. Písně v nich také posilují moudrost platnou již od pradávna, že dobro vždy porazí zlo.

Zpívejte s dětmi

Pro větší děti je zpěv rovněž důležitý. Ovšem opět ten živý. Poslech bezchybně nazpívaných písní na CD je může odradit od vlastního zpěvu, jelikož vědí, že píseň nikdy tak dobře nezazpívají. Naopak když budete zpívat s nimi, ukážete jim, že i vy, jejich vzor, můžete udělat drobnou chybu a motivujete je tím, aby se nebály to vyzkoušet. Zpěv s rodiči je pro rozvoj dětského mozku důležitý – kdykoliv dítě zpívá, propojuje totiž všechny mozkové části. Zpívání působí více na emoce a aktivuje v mozku jiná centra, než mluvená řeč.

Zpěv je také důležitý, protože:

  • podporuje rovnoměrný vývoj řeči
  • rozšiřuje slovní zásobu dítěte
  • zpěv, melodie a rytmus jsou pro psychomotorický vývoj velmi důležité
  • hudba podněcuje k tanci = k vyjádření sebe sama

Zpěvu se nebojte. Děti zpívání milují a i vy na něj později budete vzpomínat jako na nejkrásnější chvíle ve vašem životě. Je totiž dokázáno, že hudba je schopna uchovávat myšlenky stejně dobře, jako třeba fotografie.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...