Která rýma patří do školky a která už je na postel?

Ne s každou rýmou by dítě mělo jít do školy či školky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
25. března 2018 09:28 / Shutterstock
  10   0
Není rýma jako rýma. S některou se do kolektivu mezi děti může, s jinou by dítě mělo raději zůstat v posteli. Jak to tedy je? Rozhodující je barva. Ne s každým kýchnutím nebo nachlazením je nutné zůstat doma.

Obecné pravidlo však zní, že pokud má dítě horečku nebo kašel, tak by se mělo kolektivu vyhnout. S rýmou do školy může, tedy pokud není bakteriální. Jak ji poznáte? Jednoduše.

Hustá nebo čirá

Bakteriální rýma je žlutá až žlutozelená a hleny jsou husté. To ukazuje na to, že tělo bojuje s infekcí a potřebuje chorobu vyležet. Tato rýma už do školky nepatří, navíc u ní stoupá riziko, že se k ní přidá zánět středního ucha nebo že spadne na průdušky a dítě bude trápit kromě rýmy i kašel. Kdežto pokud má dítě takzvaně nudli u nosu, která je čirá, může ji mít týdny a měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho nikdy být nic horšího.

Alergická rýma

Jestli je vaše dítě alergik a ta se u něj projevuje právě rýmou, je vhodné přinést do školky potvrzení od lékaře. Alergická rýma není nakažlivá, ale samozřejmě nepříjemná. Horší ale je, pokud se k této alergické rýmě přidá bakteriální. V tomto případě už je na rodičích, aby je od sebe rozeznali.

Boj proti rýmě

Neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. To je bohužel nepsané pravidlo. Nicméně i s rýmou se dá určitým způsobem bojovat. Především v místnosti, kde dítě spí, stáhněte topení a zvlhčujte vzduch. U malých dětí, které ještě neumí smrkat, používejte odsávačku hlenů. Větší děti zase zkuste naučit co nejdříve na nosní konvičku. S rýmou, a nejenom s ní, umí poměrně dobře zatočit i bylinka rýmovník, o které jsme psali zde.

Když se přidá kašel

Pokud má dítě čirou rýmu, ale přidá se k ní kašel, měli byste zpozornět. Někdy to nemusí znamenat vůbec nic, zvláště, pokud dítě kašle po ránu, protože polyká nahromaděné hleny. Ale jestli dítě kašle i v noci, může to být banální viróza projevující se suchým kašlem. Ovšem i ten je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě, a mělo by proto zůstat doma. Celý den trvající vlhký kašel může ukazovat i na začínající zánět průdušnice nebo průdušek. Pokud se k němu přidá horečka, raději vezměte dítě k lékaři.

📷
3
fotografie
Šárka Sokolská | inStory.cz
Kam dál?
Podporujte v dětech malování, ve škole jim pak půjde psaní samo
Deset způsobů, jak zaručeně uspat dítě
Očkovat či neočkovat vaše dítě
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Víte, kde teče víno z kašen zdarma? Osvěžit se opojným mokem mohou nejen poutníci

Zprávy

Pád britské vlády může ohrozit více pracovních míst v ČR než případný pád vlády české, varuje...

Bydlení

Koberec nejen jako okrasa: Vyberte ten správný pro váš domov