Jak přežít období vzdoru, když na dítě vůbec nic nezabírá?
Proč a kdy přichází
Období vzdoru obvykle přichází mezi druhými a třetími narozeninami dítěte, ale v některých případech může přetrvávat i delší dobu. Dítě se totiž dostane do životní fáze, ve které si již uvědomuje samo sebe a má své požadavky a potřeby. V případě, že se mu jich nedostává, pociťuje jistou frustraci a začíná to dávat patřičně najevo. Rovněž začíná vnímat řadu nových emocí, se kterými se doposud nesetkalo a neumí je ještě správně ventilovat.
Jak poznat období vzdoru
Vše započne ve chvíli, kdy si dítě začne uvědomovat samo sebe, což poznáte tak, že začne používat zájmeno „já“. Dítě si už uvědomuje, co chce a potřebuje, a pokud je pro něj určitá věc nebo situace nedostupná nebo je mu nepříjemná, velmi rychle se to dozvíte. Dítě na vás křičí, brečí až se zajíká, skáče vzteky, dupe, válí se po zemi, strká do vás, nebo do vašich domácích mazlíčků. Stejně tak je ale dítě schopné ve vteřině z ničeho nic přestat a být zase tím sluníčkem, na které jste zvyklí.
Křičet nezabírá
Hlavně si uvědomte, že ten dospělý jste tu vy a je na vás, jakou cestu dítěti ukážete. Pokud se s každou další scénou vašeho dítěte necháte vyvést z rovnováhy a na dítě ječíte, přilijete tak akorát olej do ohně. Za prvé tím dítě rozhodně neuklidníte, situaci tím nevyřešíte a navíc dítěti ukážete, že podobné situace se řeší řevem. A nebojte, ono to velmi brzy použije proti vám nebo proti ostatním. Jak řešit šikanu ve škole, jsme psali zde.
Na výchovnou facku zapomeňte
Pokud i vám občas bouchnou saze a potřebujete vybít svou nahromaděnou negativní energii, je to pochopitelné, ale bohužel ani to není ta správná cesta. Odborníci jsou toho názoru, že dítě se ve chvíli svého záchvatu cítí zmateně, protože neví, co se s ním děje a tím, že mu nasekáte, jej ze záchvatu nevyvedete. Je normální, že ve vás tyto záchvaty vyvolávají agresi. Proto si příště zkuste říct, že to není nic proti vám, že se vás to netýká a že za to vaše dítě nemůže.
Nedomlouvejte mu, neodvádějte pozornost
Pokud chcete jít cestou hodného rodiče a dítěti s jeho problémem pomoci domlouváním a vyptáváním, nedělejte ani toto. Dítě vás stejně nevnímá, jede si pořád to svoje dokola a stejně nepřestane. Pokud mu nabídnete bonbon nebo čokoládu, aby přestalo, jen si tím zaděláváte na jiný problém, kterým je vynucování.
Zkuste dát dítěti čas
Naopak jako nejlepší řešení dětští psychologové radí nechat dítě chvíli být. Potřebuje si své emoce prožít a srovnat se s nimi. Dejte mu pár minut a až se vám bude zdát, že se uklidňuje, zkuste navázat na předchozí komunikaci nebo začít jiné téma. Chovejte se tak, jakoby dítě záchvat neprožilo. O tom, že stres mohou pociťovat i prvňáčci, jsme psali v tomto článku.
Až se uklidní, promluvte si
Jako vhodný krok se také doporučuje si s dítětem po odeznění záchvatu promluvit. Zeptat se dítěte v úplném klidu, jestli ho něco trápí, bolí a jestli jste neudělali vy nebo někdo jiný něco, co by se dítěti nelíbilo. Když je dítě v klidu, dozvíte se mnohem více, než když se ho na to ptáte v jeho ubrečenou chvíli.
Raději dítě obejměte
Někdy děti potřebují místo křičení a bití zkrátka jen obejmout. Nepomůže to vždy, ale za zkoušku nic nedáte. Vždy můžete zkusit svého syna nebo dceru obejmout a zeptat se, co je trápí. Pokud to nepomůže, dejte jim čas a prostor na uklidnění, pokud to pomůže, máte vyhráno.