Chodítka pro děti jsou mezi rodiči stále v oblibě. Přitom mohou napáchat hodně škody
Oblibu si chodítka získala hlavně tím, že v nich děti vydržely strávit doslova hodiny a rodiče pak měli spoustu času na domácí práce a podobně. Jenže s ohledem na vývoj dítěte chodítka nic dobrého nepřináší, spíše naopak. Některé státy už podobné výrobky dokonce zakázaly. U nás jsou ale stále k dostání. Rodiče by se jim však podle odborníků měli vyhnout širokým obloukem.
V prvé řadě si je nutné uvědomit, že uspíšit vývoj dítěte není dobře. Každé dítko se naučí chodit i bez chodítka, a to přesně ve chvíli, kdy na to bude připraveno. Chodítka jsou pro dětské tělo naprosto nevhodná a stojí i za řadou zbytečných úrazů.
Vše má svůj čas
Malá miminka umí na počátku svého vývoje pouze ležet. Neudrží váhu svého těla. Pak se učí zvedat hlavičku (pase koníčky). V leže na zádech také dítě posiluje svalový korzet (trup) a svaly končetin a postupně se dokáže otáčet ze zad na bříško a poté zpátky. Později se opírá o dlaně a provede tzv. druhé vzpřímení, kdy jako druhé těžiště je stydká spona. Pak už stačí málo k podsunutí kolínek pod bříško a lezení.
Tento vývoj by se měl uskutečnit zcela bez pomoci, dítě pak má dostatečně posílené svaly, aby se mohlo dostat do šikmého sedu, pérovat na kolínkách, lézt, provést přímý sed, stoupnout si u nábytku, začít ho obcházet (kvadrupedální chůze – kroky do strany). Poté se postaví v prostoru, udělá první krok a následně se odhodlá k chůzi.
Chodítkem k bolesti zad
Chůze je zkrátka složitý proces. Dítě se musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu. V této době se vyvíjí i nožní klenba. Pobyt v chodítku však způsobuje, že si dítě kvůli opoře vytvoří špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit komplikace například v podobě bolestí zad.
Chodítko může navíc zbrzdit psychomotorický vývoj dítěte. Studie, o níž informoval časopis amerických dětských lékařů Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics, totiž prokázala, že chodítka zpomalují motorický vývoj dítěte.
Lékaři sledovali víc než sto dětí, z nichž polovina trávila v chodítkách spoustu času. Ukázalo se, že děti z chodítek měly pomalejší mentální a fyzický vývoj než děti, které musely šlapat po svých.
V chodítku dítě nesedí, je v něm zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy. Jeho kyčle a páteř jsou tak v nesprávné poloze, dítě tím trpí a hrozí, že začne chodit po špičkách. Zcela zbytečně pak musejí zdravé děti absolvovat rehabilitace.