První měsíce v dětském kolektivu. Jaká rizika školákům hrozí nejčastěji

První měsíce v kolektivu jsou pro děti nejhorší
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
03. ledna 2020 10:02 / Depositphotos
  1   0
Děti mají za sebou první měsíce ve škole. Obzvláště pro prvňáčky a jejich rodiče to bylo období značných změn, psychické i fyzické zátěže a také nemocí. S nástupem dětí do škol a školek výrazně stoupá nemocnost.

Dítě v kolektivu svých vrstevníků ovšem není vystaveno jen různým virovým a bakteriálním infekcím, ale i riziku úrazů a může být ohroženo též stresem. Navíc se školáci často v kolektivu musejí potýkat i s problematickými mezilidskými vztahy. Jaká rizika školákům hrozí nejčastěji?

Od rýmy až po mononukleózu

Virová onemocnění jsou v dětském kolektivu zdaleka nejběžnější. Patří mezi ně různé virózy, onemocnění horních cest dýchacích, chřipky, ale také zánět spojivek, plané neštovice a rovněž mononukleóza.

Nemocí, kterými se dítě může nakazit ve školním kolektivu, je celá řada. Proto je důležité u něj v průběhu celého roku pěstovat pevnou imunitu, která mu může pomoci vyhnout se těžším onemocněním. A i když dítě onemocní, díky dobrému imunitnímu systému se s nemocí vypořádá snáz a rychleji. Silnou obranyschopnost dítě získá především pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním a pestrou vyváženou stravou bohatou na antioxidanty, například vitaminy C a B, minerály, stopové prvky.

Angína je běžná, meningitida ne

Většina infekcí postihujících děti školního věku je virového původu, dítě se však může potkat i s některými bakteriálními onemocněními. Z nich je nejčastější angína, bronchitida, spála a častý je i zánět středního ucha. Z bakteriálních onemocnění postihujících děti a mladistvé je pak velmi nebezpečný zánět mozkových blan. Tato nemoc může zpočátku připomínat běžnou rýmu či chřipku, je však smrtelně nebezpečná a lékaři tak důrazně doporučují nechat proti ní dítě očkovat.

Stres a únava

S nemocemi a únavou, s níž se školáci mohou obzvláště na začátku potýkat, se pevně pojí stres. Na to, že je vaše dítě ve stresu, mohou ukázat určité signály, například podrážděnost nebo náladovost, výraznější citová vazba na rodiče, plačtivost či agresivní chování. U dětí, které jsou ve stresu kvůli škole, lze pozorovat též nechuť k aktivitám spojených právě se školou nebo rovnou odmítání docházky do školy. S dítětem je potřeba hlavně mluvit o jeho pocitech, dopřát mu dostatek odpočinku, slevit z příliš přísných pravidel a také mu dát prostor na jeho koníčky. Důležitý je i pobyt venku,  který umí zvýšit hladinu serotoninu, hormonu štěstí, jenž pomáhá navodit pocit klidu a pohody.

Život v dětském kolektivu může být náročný

K tomu, že škola způsobuje dítěti stres, mohou významně přispět i vztahy v kolektivu. Tím nejvyhrocenějším projevem špatných vztahů je pak známá šikana. „Děti, které jsou terčem šikany, často to, co zažívají, bagatelizují, protože se stydí o tom s rodiči nebo dospělými obecně mluvit. Máte-li podezření, že je vaše dítě obětí šikany, jednejte co nejrychleji. Promluvte si nejen s lidmi ve škole, ale hlavně s dítětem. Ukažte mu, že se o jeho situaci zajímáte, zdůrazňujte, že se vám může se vším svěřit a že má vaši plnou podporu,“ radí ve zkratce lékař Bohumil Ždichynec. Dále čtěte: Většina rodičů ukládá děti do auta nesprávně.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Malý ostrov, který nabízí velké dobrodružství. Tady se rozhodně nudit nebudete

Dům a zahrada

Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody

Bydlení

Péče o zahradu vás nemusí stát téměř ani korunu

Zavřít reklamu