Jak správně oblékat miminko na podzim a jak poznat, zda mu není horko nebo zima
Správná odpověď na otázku, jak miminko na podzim nejlépe obléct, je jednoduchá. Tak akorát. Horší je rozklíčovat, co to znamená.
Na podzim je už sluníčka málo a není tak teplo jako v létě. Když je pak dítě nedostatečně oblečené, je náchylné k nachlazení. Na druhou stranu i podzim nabízí dny, kdy je teplo jako na jaře. A pokud váš drobeček je oblečený příliš, bude naříkat, protože mu bude nepříjemně horko. Každopádně pobytu venku se nevyhýbejte. Čerstvý vzduch, i ten chladnější, dělá miminku dobře. Nejenže lépe spí a má dobrou náladu, ale procházkami posílíte i jeho imunitu. Takže pokud venku není zrovna vichřice, choďte s dítkem ven každý den.
Cibulové pravidlo
Když jdete ven, je vždy lepší dát si na sebe dvě tenké vrstvy než jednu tlustou. A platí to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Několik vrstev vám umožní včas zareagovat a miminku jednu či dvě svléknout a později obléci podle toho, jak se teplota venku změní. Tak dítko nebude ani přehřáté, ani mu nebude chladno.
První vrstva by měla být co nejvíce přiléhavá k tělíčku, aby co nejlépe izolovala teplo a případně odváděla vlhkost. K tomuto účelu se velmi hodí kojenecké body nebo termoprádlo, které je z antibakteriálního materiálu. Vhodné jsou také přírodní materiály jako například bavlna, bambus, konopí či merinovlna.
Jak oblečení vrstvit:
- První vrstvu tvoří body s dlouhým rukávem a dupačky nebo punčošky.
- Druhá vrstva jsou kalhoty a mikina nebo svetr.
- Třetí vrstva je bunda, kabát, overal.
Nejen nohy, i hlava musí být v teple
Ať už je venku na podzim jakkoliv teplo, miminko musí mít na hlavě vždy čepici. Přes hlavu uniká až 70 % tepla, proto může být sebevíc navlečené a bude mu chladno. Čepice také chrání ouška, zejména pak před větrem. Podle teploty zvolte tenčí nebo tlustší čepičku.
Když miminko sedí nebo chodí, obujte mu boty. I když zrovna nebude chodit po zemi, ochrání nohy před chladem.
Jak poznat, že je miminku zima
Jak poznáte, že máte dítě správně oblečené? Nemá smysl sahat na ručičky nebo na nožičky, které většinou nejsou dostatečně prokrvené, a proto jsou studené, i když je dítěti příjemně. Sáhněte raději na zátylek či zádíčka, obojí vám spolehlivě naznačí, jak se dítě cítí. Horký a vlhký zátylek či záda radí jednu vrstvu ubrat, studený zátylek nebo záda naopak velí vrstvu přidat.
Podle odborníků je vždy lepší to s oblečením nijak nepřehánět. Radí děti spíše otužovat. Nesmí jim být zima, ale přehnané oblékání pro ně do budoucna také není dobré, protože pak budou děti choulostivé.
Myslete i na pokožku miminka
Nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc. Jemná pokožka miminka je také vystavena povětrnostním vlivům. Nakrémujte ji před každou procházkou ven speciálním dětským krémem, který pokožku ochrání před slunečními paprsky i chladem. O tom, jak vyzrát nad plenkovou dermatitidou u dětí, jsme psali zde.