Čtvrtina školáků trpí oční vadou. Jak vybrat dobré dětské dioptrické brýle

 Děti 
06. září 2020 09:47 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Oční vada se u dětí často odhalí až ve škole Pixabay
I děti trpí očními vadami, nejčastěji jde o dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost. Podle odhadů odborníků trpí oční vadou čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Mnoho dětí se tak nevyhne dioptrickým brýlím. Jejich výběr se nevyplatí podcenit.

Čím je dítě menší, tím složitější je oční vadu rozpoznat. U řady dětí je proto oční vada odhalena až po nástupu do školních lavic.

Rozpoznat oční vadu v nízkém věku není snadné. Správný vývoj zraku je podle očních lékařů třeba hlídat již u kojenců. Zrakové funkce u novorozence nejsou vrozené, ale teprve se vyvíjejí. Dítě se jednoduše musí naučit dívat se. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se právě v tomto věku mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné vady zraku jsou poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let.

Neléčení může vést k trvalým následkům

Neléčená oční vada v prvních letech života může vést až k trvalému oslabení zraku. Předpis brýlí u dětí má svá specifika a patří výhradně do rukou očního lékaře. Zkorigování dioptrické vady má zásadní vliv na správný vývoj zraku a prevenci vzniku tupozrakosti a šilhání. Odchylky od normy je potřeba včas odhalit a správně léčit, přičemž nasazení správných brýlí je zásadní podmínkou. Proto by rodiče, pokud se jim zdá, že se zrakem jejich dítěte není cokoli v pořádku, neměli návštěvu ordinace očního lékaře zbytečně odkládat.

Jak dětem vybrat dioptrické brýle

Pokud už se u dítěte dioptrická vada objeví, je třeba věnovat značnou pozornost výběru dioptrických brýlí. Více než to, jak dítě v brýlích vypadá, by mělo vždy zvítězit hledisko funkčnosti, pohodlí a hlavně bezpečnosti dítěte. Rodiče musejí počítat s tím, že se brýle u dětí musí často měnit, ať už s ohledem na změny dioptrií, růst obličeje, nebo proto, že brýle dříve poškodí.

Pro malé děti doporučují oční lékaři nošení dioptrických brýlí s plastovými obrubami. V případě pádu je u nich menší riziko, že se poraní. Školním dětem už je možné pořídit brýle s kovovými obrubami. V takovém případě jsou lepší celokovové, protože více vydrží. Brýlové čočky u dětí jsou vždy tvrzené.

Zásadní je prevence

Jako i v jiných případech i tentokrát platí, že klíčová je prevence. O zrak je třeba pečovat od útlého věku. Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje mu vyvážený jídelníček bohatý na vitaminy A, E a C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinku nebo luteinu, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce. Správnému vývoji svědčí také více pobytu na čerstvém vzduchu. O potravinách, které váš zrak ochrání lépe než mrkev, jsme psali zde.

Důležité je zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu. Navíc je třeba omezit dobu strávenou u počítače. Počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by neměla přesáhnout půl hodiny denně. Důležité je také, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu