Trápí vás červenání v obličeji? Můžete se ho lehce zbavit
Nervozita, stres, horko, rozpaky, tréma, vztek. Na to všechno reaguje vaše citlivá pleť v obličeji, ale možná i na krku, dekoltu a zádech tím, že zrudne. Nejradši byste se v tu chvíli schovali do šály, pod kapuci nebo si pořídili muslimský hidžáb. Bohužel nic z toho není většinou po ruce, a tak musíte počkat, až červenání samo zase odejde.
Pomáhají minerály
Červenání vzniká tak, že nervová zakončení v pokožce reagují na naše emoce. Mnohem viditelnější je to přitom u lidí se světlou a citlivou pletí. Jestli patříte k nim, vyzkoušejte jako první pomoc proti červenání termální vodu ve spreji. Můžete ji buď lehce rozprášit po obličeji, nebo nastříkat na kapesník a přikládat na místa, která se obvykle červenají. Pomoci mohou i krémy či pleťové vody s minerály.
Pokud jde o byliny, dobré zkušenosti jsou také s výtažkem z lékořice, kukuřice nebo ze sezamového oleje. Ten funguje i preventivně.
Pavučina pod kůží
Jsou ale lidé, kteří nečervenají jednolitě, ale ve tvářích se jim objeví jakási do červena zbarvená pavučina. Ta značí, že se krevní cévy a vlásečnice v reakci na změnu teploty nejen rozšířily, ale také popraskaly. U někoho se tyto projevy vyskytují od dětství a možná zdědil dispozici k nim po předcích, někdy ale žilky v obličeji mohou upozornit na nějakou nemoc nebo jsou reakcí na dlouhodobé užívání kortikoidů.
Cévy se dají zneviditelnit pomocí laseru. Po čase se ale mohou znova objevit. Pokud máte k červenání sklon, vyhněte se raději saunám, kde je kůže vystavena velkým změnám teploty. Vliv na rudnutí pleti ale mohou mít i kořeněná jídla, horké nápoje nebo alkohol.
Jako prevence se doporučuje také užívání některých minerálů. Například hořčík, selen a vápník, které cévy zpevní. Jestli potřebujete červená místa jen zamaskovat, vhodné jsou k tomu zelené korektory nebo do žluta zbarvené pudry.