Nepodceňujte sílu make-upu. Dokáže s obličejem doslova divy
Pokud nevíte, jaká barva a tvar vaší tváři lichotí, kolik čeho nanášet, jak líčidla aplikovat, aby vypadaly přirozeně, inspirujte se našimi radami.
Jak správně vybrat make-up?
Když stojíte u regálu v parfumerii u vyrovnaných testerů a chystáte se je vyzkoušet přímo na sobě, vyvarujte se nejčastější chyby, a to nanesení make-upu na hřbet ruky. Ruce jsou vždy o něco tmavší než obličej, proto by vás doma mohlo čekat nemilé překvapení.
Nejlepší místo na zkoušení je čelist. Naneste na ni dva až tři odstíny, a pokud je to možné, vyjděte na denní světlo. Odstín, který při pohledu do zrcátka splývá s přirozenou barvou pleti, je ten správný. Pozor také na zabarvení make-upu. Některé jsou spíše dožluta či olivova, jiné do růžova, dejte si proto pozor, abyste na narůžovělou pleť nenanášely nažloutlý make-up a naopak.
Nezapomeňte na podklad
Vyhlazující báze pod make-up vytvoří perfektní podklad, pleť vyhladí a make-up se vám bude lépe roztírat. Nejde o to, nanést na pleť, co nejvíce make-upu a korektoru, který skryje případné nedostatky. Make-up slouží k barevné korekci a sjednocení pleti. Díky podkladové bázi nanesete na pleť jen tolik make-upu, kolik je třeba a dosáhnete dlouhotrvajícího efektu.
Fígl tkví v konturování
Určitě je dobré vlastnit dva make-upy stejné značky, fígl je vtom, že budou dvou různých odstínů. Jeden je dobré zvolit o odstín světlejší, než je váš přirozený odstín pleti, druhý o dva odstíny tmavší.
Jdeme na to
- Tam, kde chcete vytvořit hloubku, aplikujte tmavší odstín, tedy pod lícní kosti, na bradu, krk, po stranách nosu.
- Naopak světlý odstín volte tam, kde chcete obličej prozářit, tedy pod oči, nad lícní kosti, pod obočí a na čelo. Vše na závěr sjednoťte pudrem naneseným kartáčkem.
- Postupujte od prostředku tváře směrem ven, opatrně v oblasti očí a úst – tam byste mohly zbytečně zvýraznit vrásky.
Nezapomeňte na korektor
Korektor, případně rozjasňovač, byste si měly pořídit dokonce i tehdy, pokud vás netrápí pupínky, pigmentové skvrny ani kruhy pod očima. Jistě totiž na pleti najdete například popraskané žilky, případně tmavá místa. To všechno je dobré zakrýt nejen make-upem, ale právě i korektorem. Na kruhy pod očima je lepší tekutý, který tolik nezvýrazní vrásky, pigmentové skvrny zase snadněji zakryjete tuhým. A samozřejmě vybírejte i podle typu vaší pleti - korektor ji nesmí moc vysušovat.
Tvářenka není marnivost
Aby tvářenka splnila svůj maximální účel, je zapotřebí nejprve zjistit, jaký máte tvar obličeje. Růž totiž přidává tváři nejen barvu a kontury, ale definuje i lícní kosti. Budete-li ji nanášet správně, zvýrazníte tak své přednosti a naopak zjemníte místa, které jsou možná příliš výrazná.
Tvářenka ani zdaleka není marnivost, ale naopak naprostá nutnost. Zvýrazní vaši tvář a zalichotí jejím tvarům. Pomocí tvářenky totiž snadno alespoň opticky vykouzlíte propadlé tváře, zjemníte výraznou bradu (nanášejte na hranu spodní čelisti) a nanesením nad spánky zúžíte široké čelo. Na toto tvarování je ideální tvářenka v hnědých nebo hnědorůžových odstínech. Nebojte se sáhnout ani po hodně tmavé, když to s ní nepřeženete, bude vypadat skvěle.
Šikovní pomocníci
Nejrychlejším pomocníkem pro roztírání make-upu jsou vaše prsty, houbičky a štětce. Latexové houbičky jsou praktické pro hladké a rovnoměrné nanesení pudrových make-upů. Snadněji se dostanou k drobným vráskám kolem nosu a očí. Používejte raději takové, které jsou dostatečně husté a nevsáknou příliš mnoho přípravku.
Štětce jsou poněkud dražší záležitost a pro hladké a rovnoměrné nanesení make-upu je používají především vizážisté.
Když nemáte po ruce ani jednu z výše uvedených pomůcek, můžete použít prsty. Jen je důležité dbát na hygienu, abyste na své tváři neudělaly víc škody než užitku. (Dále čtěte: Buďte za hvězdu. S holografickým make-upem rozhodně zazáříte).