Kristýna: Kéž bych tohle věděla před plastikou prsou

 Krása 
07. října 2021 10:07 / Ema Maxová
  1
📷
2 fotografie v galerii
Variant výplní a způsobů operace je dnes opravdu mnoho Se souhlasem Charlotte Guillot 
Mnoho žen není spokojeno se svým poprsím. Faktorů, které ovlivňují jejich vzhled, je víc, a každý z nich může být špatně. Velikost, pevnost, tvar, umístění na hrudníku… Jeden takový příběh vypráví i slečna Kristýna.

Tento článek je určený pro všechny ženy, které o úpravě poprsí uvažují, ale stále jsou na vážkách. Variant výplní a způsobů operace je dnes opravdu mnoho. Pokusíme se je nějak přehledně představit a detailněji popsat variantu, kterou zvolil MUDr. Libor Kment, který slečnu Kristýnu operoval.

Přijít na konzultaci s nějakou představou o tom, co je na trhu, vám i vašemu lékaři usnadní vykomunikovat vaše představy a zároveň možnosti. Dobrá informovanost vás nejen zbaví strachu, ale také vám pomůže se správně rozhodnout.

„Já jsem vždycky měla pocit, že na mých prsech je špatně všechno,“ popisuje slečna Kristýna. „Člověk je sám sobě největším kritikem, proto se mi k tomu těžko přistupuje objektivně, nicméně po první konzultaci s plastickým chirurgem bylo jasné, že je co zlepšovat. Na doporučení doktora jsem se rozhodla podstoupit augmentaci (zvětšení) poprsí spojenou s modelací,“ upřesnila Kristýna.

„Od útlého věku jsem chtěla větší prsa. Nikdy by mě nenapadlo, jak těžké je na internetu získat relevantní informace. Čekala jsem příběhy žen, které si operací už prošly, na každém rohu, průvodce krok za krokem, ale většinou jsem narážela jen na promo články jednotlivých pracovišť nebo výrobců implantátů. Ráda bych proto ženám poskytla malou berličku, která jim pomůže se rozhodnout, jestli jim operace za to stojí, nebo ne,“ podotkla Kristýna.

Proč podstoupit plastiku poprsí? 

Ročně je v Čechách provedeno okolo 10 tisíc plastických operací prsou. A už dávno není pravdou, že by plastická úprava prsou byla výsadou bohatých žen a celebrit. Přestože operace na renomovaném pracovišti může být i dražší než 100 tisíc korun, některé ženy jsou ochotny si na ně ušetřit a oželet třeba dovolenou. V případě Kristýny nešlo o projevy stárnutí, kvůli kterému si nechávají upravovat prsa dvě třetiny pacientek, jako spíš o vrozený nedostatek – malá prsa. 

Nikdy mě vyloženě nesužovala představa hezčích prsou, mnohokrát mne ale před zrcadlem napadlo, jak by to které tričko vyniklo s plnějším dekoltem. V rodině žádnou plastickou operaci nebo úpravu nikdo nepodstoupil, neměla jsem tudíž příliš představu, do čeho jdu. Operace pro mě také byla velká neznámá – nejhorší zákrok, který jsem až do té doby podstoupila, bylo trhání zubů moudrosti v lokální narkóze. Ve svých 26 letech nejsem ale zdaleka nejmladší pacientkou, která augmentaci podstoupila, svěřila se Kristýna.

Běžně si prsa nechávají zvětšovat děvčata už v osmnácti letech, ve výjimečných případech i mladší, s písemným souhlasem rodičů a pokud psycholog vyjádří domněnku, že dívce operace výrazně psychicky prospěje. 

Přerod ze sna v realitu

Přerod ze sna v realitu nastal ve chvíli, kdy jsem se sešla s MUDr. Liborem Kmentem z kliniky Esthé na první konzultaci. Pod rukama mu za dvacet let praxe prošly řádově tisíce pacientek, stačilo tedy říct ,přirozená, jen větší, trochu zlepšit tvar´ a pan doktor měl v celku jasno, co bude třeba. Na stránkách kliniky je k nahlédnutí řada výkonů, kterými MUDr. Kment zlepšil život svým pacientkám, referencí jsem tudíž měla požehnaně,“ podotkla Kristýna.

Doktor ji upozornil na nevyvinutou prsní žlázu a nepoměrně velké dvorce. Navrhl periareolární řez s modelací prsu a anatomický implantát. To v překladu znamená řez přes bradavku, vymodelovat prsa a vložit implantát lépe napodobující přirozený tvar prsa,“ vysvětlila Kristýna.

Nejdůležitější je samozřejmě provedení operace, vysvětlil Mudr. Libor Kment. To, jak bude prso vypadat, ovlivňuje i technika úpravy, uložení implantátu, nebo pooperační péče. Část zodpovědnosti za výsledek tedy leží na pacientce. Všem svým pacientkám zdůrazňuji, že je důležité nepodcenit klidový režim a nošení pooperačního prádla. Výsledek ovlivňuje i vzhled jizvy, o kterou je po operaci třeba pečovat. Nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším způsobem, jak jizvy minimalizovat, je tlaková masáž,“ poznamenal Libor Kment.

Kristýna si v duchu odškrtala všechny požadavky na svá ideální prsa, které se zdály být typem operace všechny splněné, a připravila se na masáže jizev, které už podstoupila při dřívějším vyndávání mateřských znamének. 

Protože v mém případě nešlo o nestandardní modelaci ani úpravu nestejných prsou, dohodli jsme se předem s panem doktorem na velikosti B. Důležité je si v tomto případě uvědomit, že to, co na drobné slečně s úzkým hrudníkem může působit jako poctivé čtyřky, může na širším hrudníku, nebo silnější postavě působit jako menší dvojky. Což se také ukázalo jako pravdivé, když jsem se po operaci na pokoji dala do řeči se slečnou, která šla na zákrok ve stejný den jako já, také k doktoru Kmentovi. Obě jsme měly objem implantátů 330 ml, ty její ovšem působily větší, protože byla štíhlejší než já a měla užší hrudník. U žen, které si přejí prsa zmenšit, může nastat opačná situace – implantát není potřeba použít vůbec,“ konstatovala Kristýna.

Jak MUDr. Libor Kment uvedl, logicky lékaři implantát použijí, když chtějí doplnit objem, zvětšit velikost. „Některé ženy s povadlými objemnými prsy nemají představu a myslí si, že tvar upravíme s použitím implantátu. Často se pak radují, že stačí jen úprava tvaru, tedy modelace, a prs vyplníme jen vlastní tkání, vymodelujeme a zmenšíme pouze kožní plášť prsu. Je samozřejmě možná i kombinace modelace prsu a úprava velikosti. Zmenšení redukční žlázy nebo zvětšení silikonovým implantátem,“ upozornil plastický chirurg. 

Konzultace

Konzultace nemusí být jen jedna. Můžete ji absolvovat několikrát, dokud si nebudete jistá, že víte, co chcete. Nemusí být ani u stejného lékaře. Může se stát, že vás osloví práce jiného specialisty, nebo dáte na doporučení kamarádky a zkusíte jiné pracoviště. Záleží pouze na vás, koho si zvolíte. Důležitá je důvěra v lékaře, stejně tak jako jeho praxe a výsledky.

„Ani po letech praxe lékař nedokáže na 100 % odhadnout, jak se bude tělo pacientky hojit. Některé požadavky klientek jde splnit pouze částečně, aby nedocházelo k nežádoucím jevům. Je to o určitých kompromisech. Proto je důležité, aby jednak chirurg pochopil představy klientky, ale také aby klientka pochopila své zdravotní limity. Prsům po operaci trvá minimálně 6 měsíců, než si ,sednou´, někdy i déle, proto je třeba být trpělivý,“ radí MUDr. Kment. 

„Mně stačila konzultace jedna a už jsem se nemohla dočkat operace. Té ovšem předchází zcela zásadní procedura, a tou je předoperační prohlídka a ultrazvuk nebo mamograf,“ sdělila Kristýna. 

Co všechno se děje před operací

Součástí předoperační prohlídky je odběr krve, moči, EKG a celková anamnéza. Lékař se ujišťuje, zda jste pro zákrok způsobilá a nehrozí vám žádné komplikace během operace ani po ní. 

Zda vás specialista vyšetří ultrazvukem nebo mamografem, záleží na stavbě vašich prsou. Pevná prsa, méně tukových žláz (většinou mladší pacientky) indikuje spíše vyšetření ultrazvukem. Jde o podobnou techniku, která se používá k ultrazvukovému vyšetření během těhotenství. Oproti tomu mamograf přehledněji prohlédne prsa, kde převládá tukové vazivo (běžně u žen po 40. roce věku). 

„S mou konstitucí (malá a mladá prsa) zvolila mamoložka ultrazvuk, a i ona mě shledala způsobilou k augmentaci prsou. Vyšetření rozhodně nebylo nepříjemné a je lepší si na něj zvyknout, pokud plánujete úpravu dekoltu. Kontrola stavu prsou je s implantáty doporučována podstupovat jednou ročně, a to v jakémkoliv věku,“ řekla Kristýna. 

Den D

Kristýna také upozornila, že si ženy mohou na operaci počkat, skutečně dobří chirurgové mají totiž diáře plné na měsíce dopředu. „Já, protože jsem si vybrala letní termín, kdy zájem o plastické operace lehce opadává, jsem se na řadu dostala poměrně brzy. Jediným opravdovým zákazem, na který vás personál kliniky nebo lékař upozorní, je neužívat tři týdny před operací léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin atd.). Ovlivňuje srážlivost krve, jejíž výkyvy by mohly mít neblahé dopady na průběh i výsledek výkonu. Stejně tak cigarety a alkohol můžou ovlivnit průběh rekonvalescence a jejich včasné vysazení má podle některých lékařů příznivý vliv na hojení,“ podotkla Kristýna. 

Jak dále upřesnila, před výkonem se seznámíte s anesteziologem, který vám vysvětlí, čím vás uspí a co od toho očekávat. „Strach z toho, že bych se snad neprobudila, jsem nikdy neměla, ale bylo příjemné vědět, že na sále bude specialista placený za to, že bude kontrolovat můj srdeční tep. Stejně tak vás čeká poslední předoperační konzultace s doktorem, během které si na vás načrtne míry, podle kterých na sále povede skalpel," doplnila Kristýna. „Většinou s pacientkami řeším velikost při konzultaci a pak definitivně před operací. K operaci vyžaduji donést obrázek nebo obrázky prsů, jaké by si klientka velikostně představovala,“ dodal plastický chirurg. 

A právě to nebylo podle Kristýny tak snadné. „Nebudu lhát, najít obrázek prsou, jaká bych chtěla, byl těžší úkol, než se zdálo. Nakonec jsem přinesla fotografii přímo z galerie prsou odoperovaných panem doktorem Kmentem a fotografii prsou své kamarádky, která byla tak laskavá, že mi poslala fotografii svého přirozeně krásného dekoltu,“ prozradila Kristýna. 

Po operaci, která běžně trvá 1-2 hodiny, se probudila na pokoji. Jediné, co cítila, byl tlak na hrudníku, protože ho měla pevně obvázaný. Bolest prý necítila v podstatě žádnou, jednak operace proběhla úspěšně a bez problémů a také léky fungovaly tak, jak měly. „Po operaci se toho kromě spánku příliš dělat nedá. Stále oblbnutá z narkózy jsem první den ani nezvládla sledovat své oblíbené seriály, nic mi moc nedávalo smysl. Druhý den po operaci už jsem byla trochu živější, dostala jsem hlad a dokonce jsem obvolala rodinu a přátele, že jsem v pořádku a že cítím, že operace dopadla dobře. Přesto jsem svá prsa viděla poprvé pořádně až třetí den, kdy mě z kliniky propouštěli a sestra mi sundala obvazy a drény a oblékla mě do (překvapivě pohodlné) kompresní podprsenky,“ poznamenala Kristýna, kterou nyní čekala domácí rekonvalescence a klidový režim.

Splnit si sen s minimálním rizikem

Plastická operace prsou patří mezi nejčastější zákroky estetické medicíny. Mnoho žen o ní sní, ale stále mají strach ji podstoupit. Možná vám tento článek pomohl. Budeme rádi za vaše názory v komentářích.

Rada na závěr

V dlouhodobém horizontu jsou nejlépe chráněny pacientky, které navštíví renomovanou kliniku, a zkušený lékař jim doporučí prověřené implantáty kryté širokým záručním programem. Zajistí si tak vysoce kvalitní lékařskou péči, minimalizují výskyt pooperačních komplikací a současně eliminují finanční náročnost spojenou s případnou reoperací.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum