Nenošení podprsenek má své velké výhody. Vaše prsa budou pevnější
Proti nošení podprsenky se ohrazují i vědci. Manželé Sydney Ross Singer a Somai Grismaijer vysvětlují ve své knize Dressed to Kill, že nošení těsné podprsenky omezuje volný průtok lymfy v oblasti prsou. Samočištění těla tak nemá šanci. V prsou se mohou hromadit karcinogenní látky, které do těla dostáváme přes znečištěné jídlo, ze vzduchu, vody, léků. Podprsenka tedy může bránit tomu, aby se tělo přirozeně očišťovalo a zbavovalo toxinů jako jsou polychlorofané bigenyly, DDT, benzen a jiné karcinogenní chemikálie, které se usazují v tukových tkáních. To může v konečném důsledku vést k rakovině.
Podle Robina Murpyho, významného homeopata, nošení podprsenky mírně zvyšuje teplotu prsní tkáně, zvyšuje hladinu hormonu prolaktinu a naopak snižuje tvorbu melatoninu, který mimo jiné povzbuzuje činnost imunitního systému. Dle jeho údajů 20 % žen onemocní na základě známých rizikových faktorů (kouření, menstruace od velmi nízkého věku, anamnéza v rodině) a na 80 % se podílí další rizikové faktory, jako jsou třeba věk a nošení podprsenky.
Možná budete překvapené, ale život bez podprsenky má velmi dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Podprsenka v podstatě funguje jako obrovská gumička, která vás obepíná kolem hrudníku. Všechno to sepnutí a mačkání vašeho hrudníku může zpomalit a omezit proudění krve.
Jestli máte obtíže s usínáním, možná za to může právě vaše podprsenka. Pokud podprsenku nosíte na noc, rychle to změňte. Ale i celodenní nošení podprsenky může mít vliv na váš spánek, konkrétně na cirkadiánní cyklus, tedy kolísání aktivity a bdělosti. Zkuste pár dnů bez podprsenky a váš spánek se jistě zlepší.
Podprsenky nejsou pro vaše zdraví nijak špatné, pokud ovšem nosíte správnou velikost. Pokud je příliš malá, může vám způsobit bolest žeber, zhoršit dýchání a přinést další zdravotní komplikace. Bez podprsenky se vám také nezadržuje na těle pot z celého dne a vaše pokožka lépe dýchá, což na ni má kladný vliv.
Většina žen si myslí, že když nebudou nosit podprsenku, ztratí jejich prsa tvar a nebudou už tak vypnutá. Odborná francouzská studie ovšem dokázala pravý opak - podprsenky způsobují ztrátu tvaru prsou, a to proto, že "opora", kterou podprsenky poskytují, vlastně oslabuje svaly v hrudníku, což ve výsledku způsobuje povislá prsa. Myslí si to i profesor Göran Samsioe ze Stockholmu. Tvrdí, že při každodenním pohybu se v prsu utváří přirozené elastické tkáně, které umožňují nést hmotnost prsu tak, aby prsy směřovaly pevně dopředu. Při nošení těsné podprsenky se omezuje přirozený pohyb, který ovlivňuje růst a pevnost. Ženy mezi 18. a 25. rokem by prý podprsenky neměly nosit příliš často, neboť jsou jejich prsy stále ve vývinu a mohlo by dojít k jejich nepřirozenému vývoji.
Veký problém nastává také u poprsí větších rozměrů, které se tísní v nepadnoucí podprsence. Ramínka se zařezávají do trapézových svalů a bolestivě je dráždí. Ty jsou permanentně v napětí, nekompromisně tuhnou a ovlivňují tak postavení krční páteře a prakticky celého těla. Odsud je k bolestem páteře a hlavy jen nepatrný krůček.
Pokud si však nedokážete představit, že by vaše ňadra měla být vystavena pohledům okolí bez bariéry, existují varianty k tělu přátelštější, než je klec z kostic. Zkuste lehké sportovní podprsenky, přiléhavá tílka nebo speciální trika se všitou "lambadou". Vaše tělo vám poděkuje.