Neuvěříte, co všechno umí obyčejný acylpyrin

 Ostatní 
27. března 2018 07:38 / Bronislava Silná
  12
📷
4 fotografie v galerii
Acylpyrin, aspirin či anopyrin, jejich účinky se dají využít i jinak než obvykle Shutterstock
Známý lék, který se používá proti horečce či na bolesti. V poslední době je nahrazován jinými přípravky. Ale že je možné jej využít úplně jinak? Čtěte dál a budete překvapeni.

Acylpyrin se používá jako lék proti horečce, jako lék proti bolesti i na ředění krve. Kyselina acetylsalicylová, která je účinnou látkou, je tu s námi už od roku 1832. Tehdy se získávala ještě z vrbové kůry. Dříve lék běžně užívaly i děti.

Dnes se dětem a mladistvým nedoporučuje, protože ve vzácných případech mohou vzniknout život ohrožující komplikace. Jinak jej ale lze užívat běžně i bez předpisu. Obvykle se spíš před užíváním léků varuje. O tom si můžete přečíst mnoho zajímavého například v článku zde. V následujících návodech ale nebudeme acylpyrin, aspirin či anopyrin polykat.

Působení na pokožku

Kyselina acetylsalicylová má výborné účinky na naši pokožku. Uklidňuje ji. Snižuje výskyt různých pupínků, ale zabere vám i v případě, že vás pobodal hmyz a místo vám nepříjemně natéká a svědí. Použití je snadné. Stačí rozdrtit dvě až tři tabletky a smíchat s citrónovou šťávou.

Toto množství stačí na ošetření problematické pleti. Na hmyzí štípanec si vystačíte s menším množstvím a nemusíte ředit citrónem, stačí obyčejná voda. Když si tedy vezmete s sebou platíčko léků na výlet, mohou se vám hodit nejen proti bolesti.

Pokud byste chtěli pleťovou masku, která zmenší póry vašeho obličeje, můžete rozdrtit sedm tablet, přidat tři lžíce bílého jogurtu či zakysané smetany a jednu lžíci medu. Na opláchnutou a osušenou tvář naneste masku a nechte působit alespoň tři minuty.

Působení na vlasy

Acylpyrin má skvělé účinky i na naše vlasy a jejich bezprostřední okolí. Mnoho lidí trápí lupy a kupují různé zaručené přípravky na jejich odstranění. Přitom stačí rozpustit dvě tabletky s trochou šamponu a vlasy touto směsí umýt. Výsledek se brzy dostaví, lupy budou pryč. Navíc se vám touto procedurou regenerují samotné vlasy. Jestliže byste chtěli regenerovat intenzivněji, můžete v hrníčku s teplou vodou rozpustit celé platíčko acylpyrinů. Roztok naneste po umytí vlasů a nechte působit asi 15 minut. Pak důkladně opláchněte.

Působení na nehty a chodidla

Toto ocení ti, kterým se nehty lámou. Rozpusťte dvě tabletky léku v 200 ml vody. Přidejte lžíci soli a lžíci olivového oleje. Ponořte nehty do roztoku a nechte je ponořené alespoň deset minut.

U chodidel zase pomůže acylpyrin odstranit zrohovatělou kůži. Jednoduše rozdrťte sedm tablet a smíchejte se lžící citrónové šťávy. Pastu naneste na ztvrdlou kůži a nechte působit deset minut. Pak chodidla opláchněte.

Další tipy

Acylpyrin umí odstranit i některé skvrny. Rozpusťte tabletku v teplé vodě a naneste na skvrny. Nechte působit přes noc a pak prádlo vyperte. Podobně můžete vyčistit skvrny v koupelně či jinde. Smíchejte lék s čistícím přípravkem. Když vhodíte tabletu do vázy s květinami, prodloužíte jejich životnost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město