Co jíst o Velikonocích, abyste nepřibrali ani deko
Ať už je člověk v roli koledníka nebo v roli toho, kdo připravuje pohoštění pro druhé, či prostě jen jede k přátelům na návštěvu, vždy hrozí, že bude něco dobrého k snědku a tedy že následky na naší váze budou nepříjemně patrné. Poradíme vám několik nápadů, které využijí toho, co je o Velikonocích běžně k mání, ale současně prospějí vašemu zdraví i vaší postavě.
Vejce
Vejce jsou základním kamenem pomlázky. Jsou odměnou za opatrné vyšlehání a přání zdraví. Na rozdíl od těch čokoládových jsou opravdová slepičí vejce velmi zdravou potravinou. Před časem byla sice nařčena z toho, že zvyšují hladinu cholesterolu, ale to se ukázalo jako naprostý nesmysl. U zdravého člověka se nic takového dít nemůže.
Navíc vejce obsahují zásobárnu látek, které mají umožnit vyvíjejícímu se plodu kuřete, aby mělo k dispozici dostatek živin. Některé studie dokonce přinášejí informace, že konzumace vajec má na naše tělo v podstatě ochranný efekt. Spíš se nám vyhne rakovina a další nemoci.
Jehněčí
Pokud nejste odpůrci masa, pak konzumací tradičního velikonočního pokrmu z jehněčího masa chybu rozhodně neuděláte. Na našem trhu sice není docela běžné, ale s největší pravděpodobností narazíte na jehněčí od farmáře, který chová ovce. Maso bude tedy „domácí“ a bude mít mnohem více živin než maso z velkochovů. Maso stejně jako vejce vám přinesou spoustu potřebných látek, bílkovin, a přitom nezpůsobí přírůstky na váze.
Něco sladkého?
Základním problémem o velikonočních svátcích je sladké. Všechna velikonoční vajíčka a další tyčinky či jiné potraviny, které jsou bohaté na cukry a nemají vlastně žádné jiné nutričně podstatné látky, jsou pastí, do které, když se necháte vlákat, máte problém. Přitom existuje celá řada možností, jak si dopřát něco zdravého a svátečně dobrého.
O výborné banánové zmrzlině jsme už před časem psali. Proto by bylo dobré nabídnout k úvaze například raw dortík bez cukru. Vyrobíte ho jednoduše. Suroviny na něj sice nejsou úplně nejlevnější, ale o svátcích se šetřit nemusí. Korpus je vyroben z rozemletých oříšků a rozemletého sušeného ovoce. Nejlevněji vychází rozinky. S datlemi je to už horší, ale lépe drží tvar.
Náplň se dá vyrobit různá. Třeba z banánů, chia semínek, datlí, kokosového mléka a kokosových lupínků. A ovocná vrstva vznikne třeba z borůvek, namočených kešu ořechů a trochy citronu. A samozřejmě – všechno se mixuje do hladka. Není to pečené, není v tom ani gram mouky, není zde žádný přidaný cukr, jestliže si vyberete datle, které nejsou doslazované. Vyzkoušejte a uvidíte, že jde o skvělou možnost, jak zdravě mlsat.