Úspěchu na pracovišti se dá pomoci různými způsoby. Zkuste to podle feng-šuej
Dále je třeba mít štěstí na zaměstnavatele, na pracovní kolektiv, a také na to, že profese, které se věnujete, je dobře společensky ohodnocena, což se v ideálním případě projeví i na výplatní pásce. Pokud ale cokoli ze zmíněných předpokladů hapruje, nezoufejte. Je tu ještě cesta feng-šuej.
Chybí vám harmonie
Až se vám zase známý bude v hospodě chlubit, že on má v práci úplné feng-šuej, a doprovodí to výmluvným gestem, tedy nohama na stole a labužnickým zapálením cigarety, je pochopitelné, že vaší první emocí bude závist. Už proto, že váš kamarád má na rozdíl od vašich akademických titulů jen rekvalifikaci na úřadu práce, z cizích jazyků zvládá jakž takž slovenštinu a jeho písemný projev v rodném jazyce vám silně připomíná vaše začátky na prvním stupni základní školy. Bude to v něčem jiném. A jestli si nejste jisti v čem, vyzkoušejte zásady feng-šuej.
Upravte prostředí – nic umělého, suchého ani ostrého
Ano, máte-li tu možnost, můžete už jen pouhou úpravou prostředí, ve kterém trávíte svůj pracovní čas, dosáhnout výrazné změny. Feng-šuej doporučuje zbavit se všech umělých rostlin a nahradit je živými, které přinesou pozitivní energii a dokáží i odbourat tu negativní. Nemějte v místnosti květiny usychající nebo sušené, stejně jako ty trnité.
Pozornost si zaslouží i materiál, kterým máte kancelář vybavenou. Jestli je to cokoli umělohmotného, vyměňte nábytek za dřevěný nebo bambusový. Přírodní materiál, podobně jako přírodní květiny, vytváří přirozenou energii a podporuje kreativitu. Kancelář můžete doplnit i dalšími věcmi spojenými s přírodou, jako jsou kameny, mušle, akvárium s rybičkami nebo fotografie krajiny.
Poměrně přísné jsou zásady feng-šuej, pokud jde o tvary. Neměli byste se obklopovat ničím ostrým, hranatým nebo špičatým, což jsou tvary, které narušují harmonickou atmosféru. Takže za kulatým či oválným stolem se vaše energie rozproudí spíš než za hranatým. Oblé křivky totiž symbolizují dynamiku. Stůl je také dobré uklidit a mít na něm co nejméně věcí, což vám bude dávat pocit svobody, a měla by se zlepšit i schopnost soustředění.
Změňte sebe a změníte i okolí
A jak se východní filozofie vypořádá s tím, když nám energii nevysává prostředí, ale lidé kolem? Despotický šéf, klevetivé kolegyně nebo nízká mzda? Čínská věda o harmonii člověka s prostředím zřejmě nic z toho neřeší. Vychází ze zkušenosti, že když člověk uvede do rovnováhy sám sebe, může pak snáze ovlivnit lidi kolem, anebo najít odvahu k tomu, aby nevyhovující práci změnil. Pokud vás zajímá, jak se feng-šuej řídit doma, přečtěte si to zde.