Tipy, jak v kuchyni lehce nahradit vejce

 Ostatní 
21. března 2019 09:58 / Gabriela Simenonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pár triků, jak nahradit vejce, aniž by vaše recepty neztratily na chuti ani konzistenci Shutterstock
Vejce jsou v mnoha světových kuchyních opravdu zdánlivě nezaměnitelnou ingrediencí. Neumíme si bez nich představit ani pečení či vaření. Ale co když dojdou? Nebo ještě hůř, když někdo vejce nesmí. Víte, jak je rychle v kuchyni nahradit?

Pojďme se podívat, čím nahradit vejce v kuchyni, aby vaše oblíbené recepty neztratily na chuti ani konzistenci.

Náhrady vajíčka

Potřebujete nutně vejce, ale v lednici žádné nemáte? V některých případech je můžeme nahradit. Všechny níže uvedené náhrady použijte v poměru 85 gramů za jedno vejce. Samozřejmě, že mluvíme o substituci do koláčů a pečení, protože ve vajíčkové polévce vajíčko nahradíte jen velmi těžko. Také z těchto náhrad nezkoušejte udělat ani míchaná vejce či volské oko.

Nahraďte vejce ovocem

Do vašich oblíbených moučníků můžete místo vajíček použít rozmačkané zralé avokádo. Avokádo je velmi zdravé a svou konzistencí přispěje ke správné formě vašeho koláče. Skvěle se hodí zejména do brownies. Jako náhrada vajec se dá použít i ovocné pyré, například banánové nebo jablečné. Toto ovoce máte většinou doma. Banány jsou velmi vděčné, protože nám často zhnědnou a takto je můžeme plnohodnotně využít. Jablečné pyré má zase skvělou konzistenci.

Semínka, ořechy a tofu

Rozmixované lněné nebo chia semínka smíchané s vodou mohou být rovněž dobrou náhradou.

Lžíci mletých semínek dle vaší volby smíchejte se třemi lžícemi vody a přidejte do receptu. Máte-li doma nějaký druh ořechového másla, můžete jím rovněž nahradit vajíčka. Na rozředění použijte trochu vody nebo neslazeného mandlového mléka. Pokud na řídkou hmotu rozmixujete tofu, dostanete plnohodnotnou náhradu vajíčka. Tofu je vděčné do kteréhokoliv receptu, a to zejména proto, že je zcela bez chuti. Jak je to skutečně s obsahem cholesterolu a antioxidantů ve vejcích? Čtěte více.

Čím ještě můžete vejce nahradit?

  • Velmi populární náhražkou vajec je solamyl. Receptury s jeho použitím existují hned dvě:

První: Lžíce solamylu bohatě nahradí 1-2 vejce v receptech na sladká a slaná jídla, která se připravují z řídkého těsta. V praxi jsou to bramboráky, litý perník nebo třeba lívance.

Druhá: V receptech na vánoční cukroví či sušenky, kde se mají použít 1-2 žloutky si zase jednoduše pomůžeme 1 lžící solamylu smíchaného s 1 lžící vody.

  • Droždí lze také s úspěchem použít místo vajec. Pamatujte jen na jeho výraznou chuť, která se nehodí úplně všude. Jeden sáček instantního droždí rozpuštěného v 60-80 ml horké vody vystačí místo 1-2 vajec.
  • Želatina je velmi univerzální náhradou vajec. Jeden sáček nahradí 1-3 vajíčka prakticky kdekoliv.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu