Nekontrolujete pravidelně bankovní účet? Možná byste měli

 Ostatní 
28. února 2019 10:37 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při platbách přes internet nejsou vaše peníze vždy v bezpečí Pixabay
Pokud jste se ještě nesetkali s tím, že se vás pokusil někdo prostřednictvím internetového bankovnictví okrást, pak možná transakce na bankovních účtech pravidelně nekontrolujete. Máme důležité informace, které vám mohou ušetřit peníze a starosti.

Většina z nás má alespoň jeden bankovní účet. Někteří jich mají i více, zejména proto, že v dané době různé banky nabízely různé výhody a pokud není účet zpoplatněn, tak není důvod ho rušit. Většina z nás také na internetu pravidelně nakupuje. Zboží nejrůznějšího druhu, lístky do kina, jízdenky. A další položky jsou díky platbám kartou v obchodech. Když se podíváte na svůj výpis, obyčejně se vám zdá až neuvěřitelné, že to všechno jste koupili.

Podvodník nespí

Na internetu nejsou jen slušní obchodníci. Číhají tam i lidé, kteří vám nechtějí prodat kvalitní zboží, ale ukrást nějaké peníze. Děje se tak často přes krádež dat u slušných obchodníků. Věc se má tak, že s každým zadáváním čísla platební karty a speciálního kódu platební karty dáváte tak trochu všanc své prostředky. Obvykle se nic nestane, ale někdy se můžete pěkně napálit.

Navíc – jakmile vaše údaje uniknou, nic nebrání podvodníkům, aby si strhávali nějakou tu částku třeba i opakovaně. Podvodníci navíc nejsou hloupí. Vědí, že karty mají své limity a také vědí, jaké částky lidé tolik neřeší. Strhnou proto z vašeho účtu jen tolik, že částka může klidně uniknout vaší pozornosti. K transakcím dochází často v noci, ale přísně vzato na čase tolik nezáleží. Ověření heslem se totiž u internetových plateb využívá jen někdy. Je zpoplatněné, a ne každý obchodník si ho může dovolit. Tím se ovšem otevírá prostor podvodníkům.

Jak se chránit?

Rada, abyste nenakupovali v zahraničí, je málo platná. Navíc platební údaje mohou uniknout i z vašeho počítače nebo od obchodníka z ČR. Nejlepší ochranou je proto využití možnosti internetové platby povolovat nebo zakázat přímo v internetovém bankovnictví. Vytváříte si tak jen krátká časová okénka, kdy mohou vaše peníze odejít a nemusíte tak mít strach, že vám mezitím někdo vyluxuje účet.

Pravidelně kontrolujte všechny své účty, zejména ty, které jsou spojené s platbami přes internet. Jakmile narazíte na podezřelou platbu, kontaktujte příslušné oddělení vaší banky, abyste částku reklamovali. Možná se nedočkáte svých peněz, ale alespoň zabráníte dalším únikům.

Pro platby používejte kreditní karty. Za zboží platí peníze banka a vy jste díky možnosti reklamace chráněni. Banka si pak peníze snáze bude dohledávat, blokovat a vymáhat. V tomto procesu vy jako jednotlivci nemáte žádnou šanci.

Jakmile nahlásíte podezřelou transakci, banka by vám měla zablokovat platební kartu a zrušit možnost s ní platit přes internet. Následně vám banka pošle kartu novou, s novým číslem, s novým PINem. Snažte se s ní naložit lépe a dobře zvažte, komu svěříte své údaje. Další důležité informace o platebních kartách najdete v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez ukázala svoje sestry. Podobné si ale vůbec nejsou

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte