Nenechte se zaskočit výběrem podlahy do kuchyně
Ještě než začnete vybírat podlahovou krytinu do kuchyně, musíte si ujasnit, kolik lidí žije v domácnosti, jak často vaříte, zda máte doma děti a domácí zvířata, v jakém stylu je kuchyně vybavena a zda je velká či malá. Jsou to sice informace, kterých jste si stále vědomi, měl by je však znát i dodavatel naší nové podlahy. U kuchyňských podlah je nejoblíbenější keramická dlažba, PVC a linoleum.
Nestárnoucí dlažba.
Dlažba je ideální krytinou na zabudování podlahového vytápění, díky čemuž se stává příjemně temperovaným povrchem. Můžeme si vybrat dlažbu keramickou, gresové nebo kamennou.
Keramické dlažby mohou být porézní, glazované nebo neglazované. Jednotlivé druhy se liší svými fyzikálními vlastnostmi a způsobem použití. Lehčené dobře absorbují vodu a jejich povrchová glazura je odolná proti působení některých chemikálií a čistících prostředků. Glazované dlaždice odpuzují vodu, takže jsou dobře odolné proti vlhkosti, mechanickým a chemickým vlivům a snadno se čistí. Neglazované dlaždice jsou pro použití v kuchyni nejvhodnější. Na rozdíl od předchozích dvou jsou mimořádně odolné proti mechanickému opotřebení. Jejich povrch může být hladký rovný, hrubě či jemně strukturovaný s protiskluzovým povrchem nebo je broušený a leštěný.
Dlažba a voda si dobře rozumí, nehrozí žádná katastrofa, možná jen uklouznutí. To vyřeší protiskluzová povrchová úprava. Ale i ona má své nevýhody. Jednou z nich je křehkost. Při výběru dlažby se zaměřte na výrobky odolné vůči nárazu a ty, které nepraskají. Další nevýhodou je chlad. Nejste-li zvyklí chodit v domácí obuvi, zamyslete se nad instalací podlahového topení.
Nezničitelné PVC
Další variantou na kuchyňské podlahy je PVC. Na rozdíl od linolea se vyrábí stoprocentním chemickým procesem. Vícevrstvé PVC má delší životnost než slabší jednovrstvé. Krytina by měla být označena stupněm namáhání a oblastí použití. Nášlapná vrstva by neměla být tenčí než 0,15 mm. PVC se snadno ohýbá, neláme a nevyžaduje speciální údržbu. K čištění používáme běžné saponáty. Jeho výhodou je, že je mnohem levnější než přírodní linoleum.
Oblíbená klasika
Linoleum má vynikající izolační vlastnosti, je pevné a trvanlivé a díky antistatické a antibakteriální úpravě je vhodné i pro alergiky. Je třeba ho však průběžně ošetřovat voskem nebo speciální pastou, aby si i po čase udrželo lesklý povrch.Nevýhodou je, že ceny zpravidla začínají nad hranicí tisíce korun za metr čtvereční.
Co nedoporučujeme:
koberec, protože nečistoty odpadávající při vaření z něj už nedostanete
bílé široké spáry, protože bílé dlouho nevydrží a čeká vás pravidelné a náročné bělení
levný laminát, který se kvůli rozlité vodě začne hned kroutit a i obyčejný hrnek do něj může po pádu ze stolu udělat velkou díru