Vypěstujte si doma pistácie

 Ostatní 
11. března 2017 21:36 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Známou pistácii můžete pěstovat i celoročně venku!  Shutterstock
Také patříte k milovníkům pistácií? Tento plod je velmi chutný a tedy i velmi oblíbený, jediným problémem však je, že pistácie jsou velmi drahé a ne každý si je může dovolit kupovat každý den. Pro všechny fanoušky pistácií máme dobrou zprávu. Můžete je vyzkoušet pěstovat i doma, je to skutečně jednoduché a jediné, co na to potřebujete jsou pistácie z obchodu!

Řečík pistáciový neboli pistácie pravá (Pistacia vera L.) pochází ze Středního východu. Planě rostoucí stromy, které dorůstají do výšky asi deseti metrů, lze spatřit zejména v horách Afghánistánu a Íránu v nadmořských výškách 600 až 1800 m. Nalezneme tam i více než sto let staré stromy rostoucí na velmi suchých, často kamenitých místech – jejich kořeny prorůstají do hloubky čtyř až pěti metrů. Pistácie je i přes dlouhou tradici pěstování velmi málo prošlechtěná – za odrůdy jsou považovány spíše selekce velmi blízké původním planým rostlinám. Nejlépe jí vyhovuje suché až polopouštní subtropické klima.

V našich oblastech s krátkou vegetační dobou plody nedozrávají, ale může se to povést při pěstování v květináčích. Vegetační dobu jim můžete prodlužovat ve fóliovém krytu či skleníku.

VENKU…

Pistácie pravá nebo také řečík pistáciový (Pistacia vera) je poměrně mrazuvzdorná rostlina, v tuzemských nejteplejších oblastech ji lze pěstovat i ve volné půdě – v takovém případě ale vyžadují chráněné stanoviště u zdi domu. Bývá oblíbenou potravou ptáků i savců. Mladé rostlinky je dobré na zimu zasypat vrstvou listí. Řez nebývá potřebný – postačí jen zmlazovací.
Jeden samčí prašníkový strom se pěstuje asi na šest samičích pestíkových, ale kvůli tomu, že pyl dozrává často předčasně, doporučuje se chránit samčí květy papírovými sáčky, dokud nejsou pestíky připraveny k oplození. V našich podmínkách dorůstá strom do výšky 1,5 až 2,5 metru.

…NEBO V KVĚTINÁČI

V květináči se stromku daří v bytě na slunném okně nebo ve skleníku. Potřebuje propustnou zeminu, vhodný je například substrát na kaktusy s přísadou písku. Aby pistácie dobře rostla, musíme jí také zajistit vyšší vlhkost vzduchu. Protože její listy dobře zadržují vláhu, nemusíme zalévat příliš vydatně, má raději sušší substrát, který mezi jednotlivými zálivkami necháme mírně uschnout.
Mladé pistácie přesazujeme každý rok a od dubna do září je každých 14 dnů přihnojujeme. Rostliny v květináči umístíme na zimu do chladnější místnosti, kde je teplota do 6°C, a protože jim tou dobou opadají listy, nepotřebují světlo. V zimě zaléváme opatrně tak, aby nezačaly hnít kořeny. Pokud nemáme vhodné podmínky na přezimování, je dobré nádobu zakopat do země, aby kořeny nezmrzly.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda