Pozor na otravu bezinkami. Znáte pověry s nimi spojené?
Tato rostlina, které se tak dobře daří na okrajích lesů i na sutích či skládkách, nám nabízí své plody hned dvakrát. Nejprve v květnu trháme bělavě nažloutlé koláče květů, které sušíme. Léčivý čaj z květů bezinek se hodí při horečkách, nachlazení či nemocích průdušek. Podruhé sbíráme černý bez v září, kdy dozrávají jeho plody, tedy bezinky.
Černý bez má spoustu pozitivních vlastností, proto byli naši předkové přesvědčeni, že přináší do domu štěstí a chrání jeho obyvatele před mnoha nemocemi.
Co obsahují bezinky
Bezinky obsahují cukr, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektiny, vitamíny skupiny B, C, vápník a kyselinu panthotenovou. Plně vyzrálý černý bez je doslova vitamínovou bombou, která pozitivně působí na imunitu.
Co praví pověry
- Říká se, že uvnitř keře žijí duchové i čarodějnice, proto poraněné dřevo krvácí rudou mízou
- Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolest zubů, dále bezinka zahání horečku, léčí revmatismus i bradavice
- Při svatbách přináší novomanželům štěstí
- Bezinka položená vedle polštáře přináší klidný spánek
- Do bezového keře prý nikdy neuhodí blesk
- Při pohřbívání se křížek z bezového dřeva dává do rakve zemřelým
- Naši předkové věřili, že zahání dobytčí mor a velmi rádi si vysazovali bezové keře u stavení a na zimu z nich vařili povidla
Jak se také říká bezinkám
- kozičky
- kosmatice (bezový květ)
- psí bez
- smradlavý bez
- smradlinky
- chebzí
Čerstvé je nejezte
Čerstvé bezinky jsou totiž mírně jedovaté. Stejně jako listy a kůra bezu černého. Tepelným zpracováním nebo kvašením v případě výroby bezinkového vína, se tyto látky spolehlivě zničí. Stejně tak jsou bezpečné i sušené bezinky, kde je jejich jedovatost procesem sušení také neutralizována.