Dávejte si pozor na arašídy

 Zdraví 
25. září 2017 08:30 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Arašídy, buráky, podzemnice olejná. Vysoce alergická potravina. Shutterstock
Arašídy mohou být poměrně záludným zdrojem mnoha obtíží. S jejich konzumací to proto nepřehánějte. V článku si vysvětlíme proč.

Ořechy jsou přece zdravé

To je pravda. Problém je v tom, že arašídy nejsou ořechy. Mají s nimi sice řadu podobných vlastností, ale jde o luštěninu, která se upravuje pražením a obvykle se dochucuje solí. Navíc arašídy mají přední místo mezi potravinovými alergiemi. V některých případech je reakce dokonce tak silná, že se dostaví i anafylaktický šok, který může vést až k úmrtí pacienta. V zemích, kde se ve velkém konzumuje i arašídové máslo a další produkty se jedná až o několik set úmrtí během roku.

Arašídy se mohou objevit i tam, kde je nečekáte

Toto je bohužel smutná skutečnost. Jestliže u sebe rozpoznáte alergii na arašídy, musíte se jejich konzumaci pochopitelně vyhnout. Výrobci potravin ale používají arašídy při přípravě různých sušenek. Jejich stopy se mohou objevit i ve výrobcích, které jsou jen zpracovávány na stejných linkách. Do mnoha pokrmů se zase používá olej z podzemnice olejné, což je ona rostlina, která nám arašídy poskytuje. Sice v některých případech nemusí olej alergii působit, ale to dopředu nevíte, protože to závisí na teplotách při získávání daného oleje.

Nevadí jen alergie

Při konzumaci arašídů ale nejde zdaleka jen o alergii. Dalším problémem je, že jsou arašídy poměrně energeticky vydatné. Arašídy se musí jíst pražené, jinak nejsou stravitelné. Pokud je ale budete konzumovat ve velkém množství, připravujete si možný problém, kvůli látkám, které při pražení vznikají. Pokud je jíte solené, dostáváte do těla zase zbytečně velké množství soli. Ta, jak se prokázalo, také není ve velkém přátelská našemu zdraví. Zvýšený krevní tlak je jen jedním problémem. Mezi další se řadí fungování ledvin, celkové hospodaření se sodíkem a další následné potíže.

Pozor na plísně

Mezi rizika konzumace arašídů patří také různé plísně, které mohou při jejich skladování vznikat. Jsou pochopitelně rakovinotvorné. Jde zde o aflatoxiny. Měli byste se proto vyhnout konzumaci arašídů z pochybných zdrojů, starých a chutnajících žlukle.

Arašídy mají i dobré vlastnosti

Abychom ale jen burské oříšky nehaněli, je třeba vědět, že pro ty, kdo nejsou alergičtí, mohou poskytovat i řadu prospěšných látek. Abyste se vyhnuli různým negativním účinkům, doporučujeme jíst arašídy, které si sami vyloupete z neporušené slupky. To bývá zárukou, že oříšek není prolezlý plísní. Takový arašíd je navíc bez soli, která by zbytečně zatěžovala vaše tělo. Také to trvá delší dobu než ho vyloupete, takže jich patrně sníte méně. Arašídy obsahují i antioxidanty, vitamíny a další tělu prospěšné látky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí