Jaké nemoci trápí nejčastěji ženy a jaké muže? A která nemoc je spravedlivá k oběma pohlavím?
Pohled do statistik odhalí nejen rozdíl v tom, jaké choroby ohrožují více muže a jaké více ženy, ale také to, jak rozdílně je snášíme. Evoluce a matka příroda nás zkrátka obdařily jinou výbavou. To spolu s civilizačními neřestmi nemilosrdně oběma pohlavím diktuje, na co pravděpodobně zemřou.
Ženy přežívají muže zhruba o šest let a je tomu tak téměř po celém světě. Mohlo by se tedy zdát, že muži mají zdraví chatrnější. Do jisté míry to tak je. Na rozdíl od žen totiž nejsou geneticky vybaveni ochrannými mechanismy, které až do menopauzy chrání ženy například před aterosklerózou a infarktem. Na nemoci srdce a cév umírají muži častěji. Teprve v průběhu stárnutí se podíl úmrtnosti na tato onemocnění mezi pohlavími vyrovnává.
Jsou ale nemoci, kterými muži nikdy neonemocní a stejně tak se některé choroby vyhýbají ženám. Mohou za to přirozené fyziologické rozdíly.
Kterými onemocněními nejčastěji trpí muži?
- Rakovina tlustého střeva
- Rakovina plic
- Onemocnění srdce a cév (po padesátce se skóre vyrovnává)
- Cirhóza jater
- Závislost na alkoholu
- Poruchy osobnosti se sklony k agresivitě
- Dna
Kterými onemocnění nejčastěji trpí ženy?
- Rakovina prsu (mohou jí sice onemocnět i muži, ale podstatně vzácněji)
- Osteoporóza
- Roztroušená skleróza
- Deprese a úzkostné poruchy
- Poruchy příjmu potravy
- Migréna
- Onemocnění štítné žlázy
- Alzheimerova choroba
- Záněty močového měchýře
Pokud jde o onkologická onemocnění, je matka příroda k oběma pohlavím spravedlivá. U mužů i žen roste počet nádorů tlustého střeva a konečníku, prudce přibývá nádorů prostaty a díky lepší diagnostice a prodlužování života i počet nádorů prsu. S věkem totiž výskyt zhoubných nádorů roste. Tady jsou muži opět v nevýhodě, neboť ženy mohou v prevenci děložního čípku a prsu využívat plošného screeningu. U rakoviny prostaty nebo varlat nic podobného zatím neexistuje.