Zdravé a zároveň nebezpečné koření. Pozor na jeho halucinogenní účinky
Muškátový oříšek je vysušené semeno muškátovníku pravého (Myristica fragrans), který v některých případech dorůstá až do výšky 18 metrů a pochází z Asie. Kromě specifické chuti má některé léčivé účinky, ale s jeho používáním byste to neměli přehánět, neboť ve větším množství působí jako halucinogen.
Kde muškátový oříšek pomáhá?
- Muškátový oříšek je efektivní při nechutenství, neboť zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení
- Má pozitivní vliv při nadýmání, průjmech či zvracení
- Tiší bolesti břicha i křeče
- Při astmatu
- Při zánětech, zvláště zánětu slinivky břišní či zánětu ledvin
Muškátový oříšek v kuchyni
Muškátový oříšek je díky své velmi výrazné vůni používán při přípravě jídel a nápojů. Přidává se k masu či do různých nádivek. Vhodný je do polévek, omáček, salátů anebo k zelenině. Přidávat byste ho měli až na závěr tepelné úpravy, neboť tímto procesem výrazně ztrácí chuť. O tom, jak správně skladovat koření, jsme psali v našem dalším článku.
Pozor na vysoké dávky
Muškátový oříšek byl v minulosti používán i jako narkotikum, a to hlavně v Asii a Egyptě. Jeho narkotický účinek sice může v nižších dávkách působit jako prostředek proti nespavosti, po předávkování však dochází k otravě, která se projevuje malátností, ospalostí, zmateností, úzkostí a v některých případech halucinacemi. Při hodně vysokých dávkách pak až upadnutím do hlubokého a dlouhého spánku, také přirovnávaného k narkóze. V extrémní situaci by silná otrava mohla skončit i smrtí. Otrava je většinou spojena se silnou nevolností, zvracením, bolestí hlavy a poruchami motoriky.