Posedlost, která může špatně skončit. Jak ji včas poznat u sebe nebo svých blízkých?

 Zdraví 
08. srpna 2019 08:22 / Jitka Jahodová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Posedlost zdravým stravováním je závažná nemoc Shutterstock
Chorobná posedlost životosprávou může někdy nadělat více škody než užitku. Závislost na kvalitě jídla, kdy začnou lidé důsledně vyřazovat z jídelníčku více a více potravin má své jméno. Tato diagnóza se nazývá ortorexie a postihuje stále větší skupinu lidí.

U poruch příjmu potravy jsou typické obavy z tloušťky, manipulace s jídlem, sloužící ke snížení hmotnosti a zkreslené vnímání vlastního těla. Jde o psychická onemocnění z nichž jsou nejčastější poruchy příjmu potravy, tedy mentální anorexie a bulimie. Stále častěji se ale objevuje i ortorexie.

Co je to ortorexie?

Ortorexii řadíme mezi poruchy příjmu potravy a podobně jako u mentální anorexie či bulimie jí častěji trpí vyšší socioekonomické vrstvy, ve většině případů osoby s vyšší inteligencí. Tito lidé se zabývají intenzivním zkoumáním jednotlivých druhů potravin a úzkostně se zaměřují na zdravou výživu, informace získávají převážně z internetu a z nejrůznějších filozofických směrů, komunikují spolu prostřednictvím blogů a jiných specializovaných internetových stránek a vzájemně se posilují ve svém odhodlání ve „zdravé“ výživě vytrvat.

Jak se porucha projevuje?

V prvních fázích se příznivci navzájem ujišťují o oprávněnosti tohoto počínání, neboť mezi zásady ortorexie patří obecně správné přístupy, např. nepožívat alkohol, nepít kávu s kofeinem, nesmí se jíst potraviny, které obsahují umělé přísady nebo přišly do styku s pesticidy, herbicidy apod.

Později k tomu přistupují další výjimky ze stravování: nejíst výrobky z pšenice, výrobky obsahující lepek, cukr, vyvarovat se soli, nepoužívat k přípravě stravy kvasnice, sóju, kukuřici, a dokonce ani mléčné výrobky.

Stravování, zpočátku v rámci nastolení zdravého životního stylu, se tak mění v posedlost, kdy je postižený přesvědčen, že nemá právo jíst „zakázané“ potraviny, tomuto úsilí pak obětuje veškerý svůj volný čas a dochází jak k limitaci jeho duševních, tak i tělesných sil a podobně jako u mentální anorexie si nemocný plně neuvědomuje důsledky svého počínání.

Koho ortorexie postihuje? 

Nejčastěji postihuje jedince s touhou být dokonalí, tzv. perfekcionisty, s nutkavou myšlenkou, že stravování dovedou k dokonalosti.

Jedná se převážně o vysokoškoláky nebo středoškoláky s velkým kulturním a všeobecným přehledem, zatímco ve druhé skupině obyvatel se základním vzděláním se vyskytuje spíše tendence k obezitě. 

Výčitky a deprese

Pokud tito lidé nad stravováním nemají plnou kontrolu, začínají trpět výčitkami a depresemi. Člověk se tak stává posedlý dodržováním všech pravidel „zdravé“ výživy. Touha zdravě jíst ustupuje do pozadí před posedlostí, která může vyústit až v psychickou poruchu. Paradoxně pak původní touha po dokonalém zdraví způsobí, že si můžeme zdraví výrazně a mnohdy i nenávratně poškodit.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu