Tato drobná žlutá kytička má obrovské léčivé účinky. Znáte ji?

 Zdraví 
14. března 2018 08:56 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jedna bylina, ale trojí síla Shutterstock
Je nenápadná, ale přesto má zázračné účinky. Drobná rostlinka s názvem Arnica montana nebo také prha arnika. Je protizánětlivá, působí proti bolesti a chrání cévy. Jde o lék, který využijete převážně u léčby akutních stavů a úrazů.

Jedna bylina a desítky prospěšných účinků. Tato krásná horská trvalka dorůstá do výšky 60 cm a už na dálku poznáte její kouzelné žlutooranžové květy. Arnika byla v dřívějších dobách tolik sbíraná, že by došlo k jejímu rychlému vyhubení. Je proto chráněná zákonem a ve volné přírodě se můžete kochat jejími květny od června do srpna.

Pozor na její sílu

Arnika se nejvíce využívá zevně. Lze z ní koupit gel nebo tinkturu. Má téměř zázračné účinky a kdekdo ji považuje za základní vybavení domácí lékárničky. Má unikátní schopnost uvolňovat krevní sraženiny, proto se často používá na modřiny a nejrůznější podlitiny, které rychleji hojí. Pomáhá při odřeninách, pádech, podlitinách a podobně. Dokonce mírní otok při bodnutí hmyzem.

Tinkturou můžete potírat také otoky, vykloubení či vymknutí. Blahodárně působí také při revmatických bolestech kloubů. Arnika je prospěšná i při léčbě akné. Ale pozor. Příliš koncentrovaný roztok může pokožku popálit, doporučujeme tedy kupovat tinktury od odborníků.

Vhodná i pro miminka

Z arniky se vyrábí i homeopatika, která bývají dokonce první lékem, se kterým se miminka setkávají. V případě obtížného porodu se v prvních hodinách miminku po jeho narození podává pro zmírnění a léčbu malých traumat. Homeopatika také pomáhají při řadě dalších problémů, jako je například ječné zrno. O tomto tématu jsme více psali zde

Pomáhá po operacích

Díky své schopnosti zmírnit trauma, utišit bolest, snížit nebezpečí krvácení a působit protizánětlivě je arnika vhodná také před a po operaci. Omezuje krvácení, zlepšuje pružnost cév, urychluje vstřebávání hematomů. Velice často je doporučována jako léčba po operaci mandlí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Nechte své vlasy odpočinout a zbavte se šamponu. Porostou rychleji a nebudou vám tolik vypadávat

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti